Jak zauważa Andriej Czabotariew celem rządu jest zdywersyfikowanie kierunków inwestycji, bowiem do tej pory dominującą rolę odgrywał sektor surowców energetycznych, który w 2022 r. przyciągnął 9,6 mld USD z 28 mld USD zainwestowanych ogółem. Przykładowo sektor elektryczny pozyskał tylko 635,6 mln USD, a spożywczy zaledwie 177,9 mln USD. Dla porównania BIZ w Polsce osiągnęły poziom niewiele wyższy, bo ok. 31,5 mld USD, w tym ponad 60-proc. stanowiły reinwestowane zyski firm już działających w Polsce.
Czytaj więcej
Strategia wspierania inwestycji jest jednym z elementów realizacji zapowiedzianej przez prezydenta Tokajewa nowej polityki gospodarczej, ukierunkowanej na zbalansowany rozwój. Działania władz w sferze ekonomicznej będą się skupiały na reformach w celu przejrzystości procesów gospodarczych, zmniejszenia wpływów państwa, dywersyfikacji działalności czy uproszczenia systemu fiskalnego. Kasym-Żomart Tokajew aktywnie promuje swój program gospodarczy i zachęca inwestorów korzystając z różnych imprez globalnych, jak choćby niedawna Konwencja Klimatyczna w Dubaju. Owocem tych starań było podpisanie 20 umów inwestycyjnych z zagranicznymi firmami na łączną kwotę 4,85 mld USD. Warto zwrócić uwagę na szeroki zakres tematyczny tych inwestycji, od odnawialnych źródeł energii, rozwijania infrastruktury po prace nad sztuczną inteligencją. Jak zauważa wspomniany Andriej Czebotariew „Dla potrzeb modernizacji systemu energetycznego, kontynuacji ambitnych planów industrializacji i utrzymania w ryzach polityki monetarnej, Kazachstan pilnie potrzebuje tych inwestycji”.
Polska powinna korzystać z kazachskich doświadczeń
Rozwiązania i kierunek działań przyjęty przez Astanę powinien być uważnie obserwowany przez polskie władze. Choć wiele się mówi o znaczeniu sektora MSP dla rozwoju polskiej gospodarki, to trudno znaleźć rozwiązania, które byłyby dedykowane dla wyrównania szans inwestycyjnych tego sektora w porównaniu do dużych firm. Szczególnie rekomendowane jest rozważenie powołania organu, który monitorowałby stan inwestycji realizowanych przez krajowe i zagraniczne MSP oraz przygotowywałby na tej podstawie rekomendacje rozwiązań eliminujących bariery rozwojowe firm z tego sektora. Organ taki pełniłby funkcję koordynacyjną, doradczą i nadzorczą na styku władz lokalnych i centralnych z MSP.
W obecnej rzeczywistości inwestycyjnej w Polsce nadal dominuje t … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS