Udział rynków pozaeuropejskich w polskim eksporcie wzrósł o 12,7 proc. w pierwszym półroczu w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego. Stagnacja w Europie zmusza eksporterów do szukania nowych rynków, a ciekawym kierunkiem są kraje Azji Środkowej. – To szybko rozwijający się region świata, który w ocenie BGK nie jest jeszcze w pełni odkryty przez polskie przedsiębiorstwa, rynek w wielu branżach pozostaje nienasycony, w czym dopatrujemy szans dla polskich eksporterów czy inwestorów – zauważa główny ekspert ds. finansowania, Departament Ekspansji Zagranicznej i Finansowania Handlu, BGK Jarosław Trwoga.
Skromne inwestycje
PKB Kazachstanu sięgnęło w 2023 roku 262 mld dol. i rośnie w tempie 5 proc rocznie. Rosną także inne kraje regionu, spora jest także populacja. Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Tadżykistan i Kirgistan zamieszkuje prawie 80 milionów ludzi.
Trwoga dodaje, że w tamtym regionie wyróżnia się Kazachstan, kraj o dużym potencjale eksportowym, który od lat pozostaje w obszarze zainteresowania polskich eksporterów. – Obserwujemy, że z powodzeniem rozwijają się tam przedsiębiorstwa z branż: budowlanej, elektronicznej, farmaceutycznej, fashion, beauty czy FMCG – wymienia członek zarządu Rohlig Suus Logistics Andrzej Kozłowski.
Przypomina, że według raportu opracowanego przez PFR, PwC i KUKE, wspomniany kraj znalazł się na drugim miejscu w zestawieniu najbardziej atrakcyjnych kierunków II kręgu, czyli krajów dotychczas mniej rozpoznanych przez polskich inwestorów
W Kazachstanie zainwestowało kilkadziesiąt polskich firm, a tylko w 2023 roku wartość inwestycji sięgnęła 100 mln dol., podlicza Polski Instytut Ekonomiczny.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS