A A+ A++

Pierwsza z nagród trafi w ręce znanej i lubianej piosenkarki – Kayah. Ta artystka i producentka muzyczna nie ukrywa, że ma białostockie powiązania rodzinne. Jest swego rodzaju ambasadorką miasta nad rzeką Białą. Od lat dopomina się o ochronę Bojar. A teraz nie tylko odbierze nagrodę, ale też występem uświetni galę, która będzie mieć miejsce w niedzielę, 27 czerwca w sali kina Forum.

Kolejne nagrody odbiorą dwie osoby związane z Białostockim Teatrem Lalek. Pierwszą jest dramatopisarka, bajkopisarka i autorka książek dla dzieci Marta Guśniowska. Drugą obchodzący w tym roku jubileusz 35 lat pracy aktor BTL Adam Zieleniecki.

Prezydent nagrodzi też Bartosza Bielenię – pochodzącego z Białegostoku aktora uznawanego za jedną z najbardziej obiecujących postaci na scenie wywodzących się z młodego pokolenia.

Wydarzenie w Forum odbywać się będzie przy zachowaniu obostrzeń związanych z pandemią COVID-19, przy ograniczonej liczbie widzów. Wejściówki na wolne miejsca będzie można uzyskać za pośrednictwem mediów społecznościowych magistratu.

Kayah fot. instagram Kayah

KAYAH

W Białymstoku spędziła dzieciństwo, zawsze podkreśla, że był jej drugim domem i nigdy o tym nie zapomina. Wraca tu jak muzyczna królowa – z potężnym artystycznym dorobkiem. Ale znakomita wokalistka ma podczas koncertów w sobie też coś z kumpeli, skromnej i obdarzonej poczuciem humoru filozofki. A jej koncerty dowodzą, jak wielka chemia jest między nią a publicznością.

Podcast Mistrzowie Słowa. W pierwszym odcinku tekst Grzegorza Szymanika czyta Bartosz Bielenia.Podcast Mistrzowie Słowa. W pierwszym odcinku tekst Grzegorza Szymanika czyta Bartosz Bielenia. Fot. Maciej Zienkiewicz / Agencja Gazeta

BARTOSZ BIELENIA

Bartosz Bielenia ma 28 lat, pochodzi z Białegostoku i tu debiutował w Teatrze Dramatycznym. Od 2013 roku występował w teatrach krakowskich – Bagateli i Starym. Od dwóch lat jest aktorem Teatru Nowego w Warszawie. Na swoim koncie ma też niewielkie role filmowe, m.in. w „Discopolo”, „Na granicy”, „Klerze” oraz w serialu „Odwróceni. Ojcowie i córki”. Ale to dzięki nominowanemu do Oscara filmowi „Boże Ciało” stał się znany. Za tę rolę otrzymał pięć wyróżnień, m.in. Nagrodę Specjalną na festiwalu filmowym w Gdyni i Orła za najlepszą główną rolę męską. Zdobył też Paszport „Polityki”, Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego (dla młodych aktorów) oraz Wdechę w kategorii człowiek roku. Doceniono go również za granicą, otrzymał tytuł European Shooting Star 2020, a nagrodę wręczono mu w lutym ubiegłego roku podczas Berlinale.

Aktor angażuje się też w ochronę środowiska i ruch Extinction Rebellion, czyli w pokojowy bunt przeciwko brakowi reakcji władz na zmiany klimatyczne i wymieranie gatunków na Ziemi. Potrafi patrzeć z dystansem na szum wokół swojej osoby i na świat show-biznesu.

Marta GuśniowskaMarta Guśniowska ALBERT ZAWADA

MARTA GUŚNIOWSKA

Z wykształcenia filozof, z zamiłowania dramatopisarz, z zawodu dramaturg – od 2007 roku w Białostockim Teatrze Lalek. Debiutowała w roku 2005 na scenie Teatru Animacji w Poznaniu sztuką „Baśń o Rycerzu bez Konia”. Teksty Guśniowskiej zostały przetłumaczone na kilka języków i doczekały się dotąd wielu realizacji w kraju i za granicą.

Jest wielokrotną laureatką rozlicznych konkursów dramaturgicznych. Kilkukrotna laureatka Konkursu Na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej – za teksty „O Rycerzu Pryszczycerzu”, „O mniejszych Braciszkach Świętego Franciszka” oraz zespołowo za spektakl „A niech to Gęś kopnie!”. Otrzymała również Nagrodę Komisji Artystycznej konkursu za tekst „Ony”, bajkę o życiu widzianym oczami dorastającego dziecka. Marta Guśniowska jest wielokrotną laureatką „Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży” organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – od 2004 roku niemalże rokrocznie.

Marta GuśniowskaFot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta

ADAM ZIELENIECKI

Aktor, absolwent Wydziału Lalkarskiego PWST w Białymstoku. Od początku kariery aktorskiej związany z Białostockim Teatrem Lalek. Jest aktorem charakterystycznym, ale skala jego możliwości jest niezwykle szeroka. Dysponuje znakomitym głosem, witalnością, sprawnością fizyczną.

Od ponad 30 lat występuje na deskach BTL. Adam Zieleniecki gra też w filmach, charakterystyczne role tworzył m.in.  w „U Pana Boga za piecem” czy serialowej „Blondynce”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSiemiatycze: utrudnienia na ulicy Grodzieńskiej
Następny artykułFestiwal Czytaj! w tym roku jubileuszowy. Znamy pierwsze nazwiska