– Analiza wykazała, że w wyniku koncentracji może dojść do ograniczenia konkurencji na lokalnym rynku sprzedaży detalicznej artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku w hipermarketach, supermarketach i dyskontach. Byłoby to niekorzystne dla konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami, a także dla samych konsumentów w Kielcach. Dlatego przedstawiłem zastrzeżenia do koncentracji – twierdzi prezes Chróstny.
Teren rywalizacji o klientów
UOKiK uważa, że „teren rywalizacji dużych sklepów o klientów” dotyczy obszaru w promieniu do 10-15 minut jazdy samochodem. „To maksymalna odległość, jaką konsumenci są zazwyczaj skłonni pokonać w poszukiwaniu hipermarketu, supermarketu lub dyskontu” – wskazuje. Jak to się ma konkretnie do planów przejęcia sklepu E.Leclerc przez niemiecką markę? Tego urząd wprost nie wyjaśnia.
Powołuje się jedynie dość ogólnie na analizę sprawy, a także dotychczasowe orzecznictwo urzędu i organów antymonopolowych innych krajów.
ZOBACZ TAKŻE: Tesco zmienia się w Netto. Znamy daty otwarcia nowych sklepów
W Kielcach działa jeden sklep Kauflandu, na os. Na Stoku, w północnej części miasta. Odległość dzieląca go od znajdującego się na zachodzie Pasażu Świętokrzyskiego to mniej więcej 9 km i nieco powyżej 15 minut jazdy samochodem (tak wynika z tras proponowanych przez Google Maps).
Inna sprawa, że na Ślichowicach przy al. Szajnowicza-Iwanowa (nieopodal marketu Mrówka) budowany jest obecnie największy w Kielcach Lidl. Do tego w niedalekim sąsiedztwie, przy ul. Piekoszowskiej, sklep tej marki według zapowiedzi ma być odbudowywany po zeszłorocznym pożarze. Tymczasem Kaufland należy do niemieckiej grupy Schwarz, która jest też właścicielem sklepów Lidl.
Zastrzeżenia prezesa UOKiK-u wydawane są w sprawach, w których „istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji w wyniku dokonania koncentracji”. Mimo wszystko nie przesądzają o końcowym rozstrzygnięciu sprawy. Zawierają uzasadnienie, do którego przedsiębiorcy mogą się odnieść.
Postępowanie trwa od miesięcy
Już w zeszłym roku informowaliśmy, że Kaufland wystąpił do UOKiK-u o przejęcie części mienia spółki Wanship, właściciela Pasażu Świętokrzyskiego na kieleckich Ślichowicach. Postępowanie dotyczące ewentualnej zgody na przejęcie trwa więc od miesięcy.
ZOBACZ TAKŻE: Będzie kolejny McDonald’s w Kielcach? Tym razem przy wjeździe do miasta
Pasaż Świętokrzyski otwarto jesienią 2006 roku. Kilka miesięcy później Echo Investment, które centrum handlowe wybudowało, sprzedało je grupie inwestycyjnej Catalyst Capital, do której należy spółka Wanship. E.Leclerc od początku istnienia pasażu jest najemcą powierzchni handlowej. To zresztą jedyny market francuskiej sieci w Kielcach. 30-letni okres dzierżawy miał być wart ponad 21 mln euro.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS