A A+ A++

W 42 rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek uczczono pamięć zamordowanych 9 górników. W głównych uroczystościach rocznicowych wzięli udział: rodziny ofiar, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, związków zawodowych, Polskiej Grupy Górniczej S.A., wielu instytucji i środowisk. 

Uczczono pamięć zamordowanych 9 górników

Główne obchody rocznicowe rozpoczęła msza święta w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. w Katowicach, której przewodniczył metropolita katowicki abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki porównał górników z kopalni Wujek do biblijnego Eliasza.

– To jest ta sama historia. Ci górnicy mogli siedzieć cicho. Mogło im być wszystko jedno. Mogli nie narażać się totalitarnej komunistycznej władzy. Mogli mieć święty, czyli diabelski, spokój. Nie zdecydowali się na to. Otwarcie powiedzieli, że nie zgadzają się na deptanie ich praw. Że nie zgadzają się na to, by traktowano ich jak przedmioty, jak rzeczy, jak nikogo i jak nic. Górnicy z Wujka byli jak Eliasz-silni i bezkompromisowi, jednoznaczni i niepokonani. Byli jak ogień. I dlatego, choć zginęli – zwyciężyli – mówił abp Adrian Galbas.

Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Pomnik Krzyż przy kopalni Wujek, gdzie odbył się Apel Poległych, po nim delegacje złożyły wieńce.

W uroczystościach wzięli udział między innymi: szef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik, minister przemysłu Marzena Czarnecka, śląscy europosłowie i posłowie, prezydent Katowic Marcin Krupa, przedstawiciele Solidarności i Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność.

Pacyfikacja kopalni Wujek

Strajk w katowickiej kopalni Wujek rozpoczął się 14 grudnia 1981 roku, na wieść o zatrzymaniu szefa zakładowej Solidarności Jana Ludwiczaka. 16 grudnia, ówczesna władza postanowiła siłowo zdławić strajk. W wyniku pacyfikacji kopalni zginęli: Józef Czekalski, Krzysztof Giza, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Zenon Zając, Zbigniew Wilk, Andrzej Pełka, Jan Stawisiński i Joachim Gnida. 23 górników zostało rannych, wielu odniosło lżejsze obrażenia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPanoramiczny wagon na końcu składu pociągu
Następny artykułObiekty sakralne do remontu