A A+ A++

​13 października odbywają się uroczyste koncerty dla jubilatów małżeńskich obchodzących co najmniej 50. rocznicę ślubu. Wydarzenie ma miejsce w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i podzielone jest na dwie tury: koncerty odbywają się o godz. 13 i 17.  

Pierwszy jubileusz długoletniego pożycia małżeńskiego przypada z okazji 50. rocznicy ślubu

Wówczas para małżeńska, która przeżyła ten czas razem, jest zameldowana w Katowicach i wystąpiła poprzez Urząd Stanu Cywilnego z wnioskiem do Prezydenta RP, otrzymuje odznaczenie państwowe z tytułu długoletniego pożycia małżeńskiego wraz z nagrodą pieniężną.        

Odznaczenia wręcza prezydent miasta w trakcie uroczystego spotkania. W tym roku odbywa się ono w NOSPR.

Gratuluję dostojnym jubilatom tej pięknej rocznicy. Ich obecność tu jest dowodem trwałości waszych rodzin. To z kolei jest podstawą szczęścia i poczucia bezpieczeństwa. Nasi jubilaci tworzą najmniejszą, a tak ważną dla miasta komórkę społeczną, jaką jest rodzina. Bez was, bez waszej siły, przekazywania tradycji, trwania i pielęgnowania więzi – nie byłoby rozwoju naszego miasta. Życzę kolejnych lat w zdrowiu i pomyślności — powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W Katowicach każdego roku ponad 600 par ubiega się o przyznanie takiego wyróżnienia i co roku około 600 parom przyznawane jest to odznaczenie. Zaproszenia na dzisiejszy koncert zostały wysłane do blisko 900 par małżeńskich (w poprzednim roku uroczystość nie odbyła się ze względu na obostrzenia epidemiczne). Katowice od lat przodują w regionie w liczbie jubilatów. Do tej grupy należy dodać osoby, którzy świętują kolejne okrągłe rocznice: 60, 65 i 70 lat małżeństwa. Tych ostatnich w ubiegłym roku były trzy pary.      

W Katowicach najdłużej trwające małżeństwo tworzyli Marta Anna i Stanisław Gallowie, których związek trwał przez 76 lat. Natomiast najdłużej żyjącą polską parą żyjącą w małżeństwie byli państwo Stefania i Ignacy Stasiakowie, którzy pobrali się w 1931 roku i przeżyli 82 zgodne lata. W naszym mieście mieszka aż ośmiu stulatków – osób, które mają ukończone 100 lub więcej lat. W całym 2020 roku w Katowicach zawarto 923 związków małżeńskich.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNauczyciel Roku: nawet chłopcy z mat-fizów rysowali na moich lekcjach sketchnotki
Następny artykułInwestycje w szpitalu: Niebawem rusza OiOM i komora hiperbaryczna