Władze Tarnopola na Ukrainie nazwały miejski stadion imieniem zbrodniarza odpowiedzialnego za rzeź wołyńską. Część radnych domagała się radykalnych działań i zerwania 30-letniej współpracy z ukraińskim miastem.
Tarnopol na Ukrainie i Płońsk, to od trzech dekad miasta partnerskie. Teraz współpraca stanęła przed wielkim znakiem zapytania z powodu decyzji nadania nazwy stadionowi w Tarnopolu imieniem Romana Szuchewycza – głównego dowódcy UPA, odpowiedzialnego za rzeź wołyńską i przeprowadzenie ludobójczej czystki etnicznej w Małopolsce Wschodniej na ludności cywilnej. Ofiarą tych działań padło 100 tys. osób. Decyzję o wyborze patrona zbrodniarza podjął jednogłośnie samorząd miejski Tarnopola w 2021 r. Decyzja ma już wymiar międzynarodowy.
Sprawa znalazła się w porządku obrad podczas czwartkowej sesji płońskiego samorządu. Radni przyjęli projekt stanowiska, które zostanie przedstawione ukraińskiemu partnerowi. Radny opozycji z Klubu PiS Marcin Kośmider był za radykalnym rozwiązaniem – zakończeniem współpracy z Tarnopolem. Radny złożył wniosek aby w treści stanowiska płońskiego samorządu w tej sprawie znalazło się stanowcze żądanie zmiany nazwy, które będzie warunkiem dalszej współpracy. Decyzję o zerwaniu współpracy z Tarnopolem podjęła już rada miejska miasta Nysa.
Z kolei m.in. radna Monika Zimnawoda zaproponowała aby w treści płońskiego oświadczenia skierowanego do ukraińskiego samorządu znalazło się zdanie o zawieszeniu współpracy do czasu cofnięcia decyzji o wyborze nazwy obiektu. Podobny wniosek złożył radny Krzysztof Tucholski, który zaproponował aby w treści stanowiska znalazło się zdanie: „Do dnia wyjaśnienia sprawy jesteśmy zmuszeni zawiesić współpracę między naszymi miastami” podobny wniosek złożył radny Waldemar Senderski. Jego propozycja, to zdanie: „W przypadku braku zmiany nazwy stadionu rozważymy zawieszenie współpracy”
– W tej chwili powinniśmy zachować zdrowy rozsądek i umiar. Na radykalne działania przyjdzie jeszcze czas. Myślę, że powinniśmy dać szansę stronie ukraińskiej na zreflektowanie i zmianę decyzji. – ocenił przewodniczący Henryk Zienkiewicz. – Dajmy popracować naszym dyplomatom zawodowym. Co dało zawieszenie stosunków dyplomatycznych z Wołgogradem? Zostawmy wolną rękę panu ambasadorowi. Na zerwanie stosunków jest czas. Jestem za współpracą, za porozumieniem. Zerwanie kontaktów oznacza zawsze konflikt – stwierdził burmistrz.
Dwa podobne wnioski zostały przyjęte w drodze głosowania. Zgodnie z procedurą w takiej sytuacji wygrywa wniosek, który otrzymał więcej głosów poparcia. Przyjęto wniosek radnego Waldemara Senderskiego. Za przyjęciem wniosku zagłosowało 14 radnych. Przeciw było 7 osób.
Obrady samorządu płońskiego w czwartek 25 marca. Fot. UM.
(DK)
Na zdjęciu tytułowym: stadion im. Romana Szuchewycza w Tarnopolu. Fot. Salon24
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS