A A+ A++

Na przełomie roku Ziemię Świętą nawiedziła delegacja Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie na czele z wielkim mistrzem, kard. Fernandem Filonim. Chcieliśmy dać znak bliskości, ale także konkretnie wspomóc Łaciński Patriarchat Jerozolimy – tłumaczy Radiu Watykańskiemu purpurat. Jak dodaje, była to też w pewien sposób pielgrzymka prekursorska – pokazująca, że Ziemię Świętą da się odwiedzić w obecnym czasie.

Krzysztof Dudek SJ – Watykan     

Kard. Filoni wskazuje, że Jerozolima wydaje się być teraz miejscem surrealistycznym. „Miasto zwykle roi się od pielgrzymów i turystów, jest pełne stoisk i sklepów. Teraz wszystko jest zamknięte, a ulice puste – relacjonuje. – Z zaledwie kilkoma osobami odwiedzaliśmy Bazylikę Grobu Pańskiego – kościół był całkowicie pusty. To robi wrażenie”. Jak dodaje, delegacja bożogrobców odwiedziła też kilka chrześcijańskich rodzin. „Dotknęło mnie ich ubóstwo, do którego teraz dołączyło bezrobocie – mówi purpurat. – Wielu z nich pracowało na przykład w hotelach i zostali zwolnieni. Są to rodziny, które żyją z codziennej pracy”.

Kard. Filoni podkreśla, że z powodu zatrzymania ruchu pielgrzymkowo-turystycznego cierpią zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie i żydzi. Sam kryzys dotyczy nie tylko starego miasta, ale obciąża cały region.

Dlatego też pielgrzymka bożogrobców może stać się znakiem zachęcającym pielgrzymów do powolnego powrotu. „Jerozolimę i miejsca święte da się odwiedzić – zaznacza kard. Filoni. – Mówię, żeby przynajmniej zacząć od małych pielgrzymek, małych grup. Jesteśmy przyzwyczajeni do mówienia, że ponieważ jest wojna, wszystko się kończy. Jednak pielgrzymowanie jest możliwe, ponieważ istnieje pewne bezpieczeństwo. To uświadamia, że życie może zostać wznowione”. Purpurat zastrzega, że powrót pielgrzymów oczywiście nie rozwiąże problemów, napięć i poważnych zmartwień, ale może być znakiem, że pokój jest możliwy. „Myślę, że można organizować małe grupy pielgrzymkowe, które zaczęłyby ożywiać Ziemię Świętą, w szczególności Jerozolimę i Betlejem” – zaznacza purpurat.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRzecznik praw obywatelskich: Dyskryminacja uczniów mniejszości niemieckiej powinna się skończyć jeszcze w tym roku szkolnym
Następny artykułJak skuteczna jest depilacja laserowa w obszarze pach?