A A+ A++

W dokumencie przygotowanym przez zespół powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę inwestycję tę wyceniono na ponad 2,4 mld zł, w tym same tylko zarobki członków zarządu spółki celowej powołanej do odbudowy na 28,2 tys. zł miesięcznie, nie licząc nagród i dodatków. W projekcie specustawy znalazło się wiele kontrowersyjnych zapisów m.in. o wyłączeniu inwestycji spod ustawy o prawie budowlanym i nadzoru służb konserwatora zabytków oraz o wywłaszczeniu miasta za odszkodowaniem z gruntów przy Grobie Nieznanego Żołnierza, na których mają stanąć odtworzone budynki.

Senator PiS Stanisław Karczewski przekonywał w środę do tego przedsięwzięcia na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Polski nowy ład – PiS zapowiedział m.in. odbudowę Pałacu Saskiego NAC

„Jest to miejsce wyjątkowe dla warszawiaków i Polaków, miejsce niezwykle istotne dla naszej dumy narodowej i historii. Pierzeja zachodnia pl. Piłsudskiego to miejsce, w którym odbywały się niezwykłe uroczystości okresu międzywojennego, tam budowała się niepodległa Polska, polska państwowość” – argumentował. – „Pałac Saski i Brühla, a także kamienice wzdłuż ul. Królewskiej to piękne budynki, które będą służyły pewnym instytucjom, bo tam ma się znaleźć Senat, a także Urząd Wojewody Mazowieckiego, ale przede wszystkim będzie to przestrzeń otwarta, atrakcyjna i bardzo ciekawa”.

Odbudowa Pałacu Saskiego. Muzeum historii Polski w pigułce

Karczewski oznajmił, że władze zamierzają zakończyć obudowę Pałacu Saskiego na 110. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli do 2028 r., a w gmachu tym chcą „zorganizować >>w pigułce<< muzeum historii Polski, tak aby delegacje mogły w krótkim czasie zobaczyć, jak budowała się polska państwowość, jak wyglądała historia Polski”. Według niego, znajdzie się też miejsce dla NGO-sów, Polonii, upamiętnienia Fryderyka Chopina (kompozytor przez kilka lat mieszkał w Pałacu Saskim) i Marii Skłodowskiej-Curie.

– Chcemy się tym chwalić, a także chcemy, aby to miejsce było magnesem dla turystów – powiedział Karczewski.

Senator pytany był o krytykę inwestycji i zarzuty, że czas kryzysu związanego z pandemią nie jest najlepszy na wydawanie publicznych pieniędzy na odbudowę Pałacu Saskiego. Odpowiedział: „Zawsze będzie dla lewicy zły czas. Nie wiem, dlaczego tak sceptycznie i krytycznie do tego podchodzą, chciałbym dowiedzieć się, jakie są faktyczne przyczyny”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOsobówka dachowała pod Czartajewem. Trzy osoby ranne, droga zablokowana
Następny artykułUtrudnienia na trasie Siemiatycze – Ciechanowiec