A A+ A++

Żołnierz Wojska Polskiego oraz oddziału partyzanckiego “Śmiałego” został pochowany na cmentarzu we wsi, z której pochodził. Kpr. Jan Borek zginał w 1946 roku. Po latach śledztwa, które prowadził Instytut Pamięci Narodowej, udało odnaleźć się jego mogiłę pod szczytem Leskowca, w Beskidzie Małym.

Uroczystości pogrzebowe kpr. Jana Borka odbyły się w niedzielę (15 maja). Wartę honorową wystawiła 21. Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Oprawę muzyczną zapewniła Gminna Orkiestra Dęta z Iwonicza.

Jednym z bardziej wzruszających momentów dla rodziny było przekazanie odznaczenia bratu śp. Jana Borka – Władysławowi Borkowi. Jak informuje IPN – prezydent Andrzej Duda nadał kpr. Janowi Borkowi pośmiertnie Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości.

Flagę państwową odebrał brat Stanisław Borek, rogatywkę bratanica Alicja Kuca a fotografię otrzymała siostrzenica Józefa Pernal.

Uroczystości pogrzebowe miały charakter państwowy. Uczestniczyli w nich m.in. posłowie, samorządowcy, pracownicy IPN z Rzeszowa i Krakowa, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Krakowie.
Obecny był Michał Siwiec-Cielebon, historyk, regionalista z Wadowic, współautor broszury o kpr. Janie Borku.

Jan Borek ps. “Jastrząb”, partyzant Armii Polskiej w Kraju, urodził się 16 grudnia 1924 roku w Lubatowej. Podczas okupacji niemieckiej przypuszczalnie współpracował z lokalnymi strukturami konspiracyjnymi. W 1944 roku rozpoczął służbę w 18. pułku piechoty 6. Dywizji Piechoty „ludowego” Wojska Polskiego.

Początkowo stacjonował w Rzeszowie, następnie Przemyślu, po czym wraz z jednostką znalazł się na froncie. Uczestniczył w walkach z Niemcami, m.in. w zdobywaniu Kołobrzegu. W tym czasie jego ojciec Cyprian, który w 1939 roku walczył w szeregach batalionu ON „Krosno” i znalazł się w niewoli sowieckiej, został żołnierzem II Korpusu Polskiego i brał udział w walkach m.in. pod Monte Cassino.

Po zakończeniu działań wojennych Jan Borek wraz ze swoją jednostką znalazł się w rejonie Krakowa. Zdezerterował 18 sierpnia 1946 roku i dołączył do oddziału partyzanckiego Armii Polskiej w Kraju krypt. “Churagan” (zapisywanego w ten sposób dla odróżnienia od innego oddziału noszącego tę samą nazwę), dowodzonego przez sierż. Jana Ziomkowskiego “Śmiałego” i działającego w górskich okolicach Beskidu Małego.

W konspiracji działał pod pseudonimem “Jastrząb” i został awansowany – zapewne ze względu na doświadczenie wojenne – do stopnia kaprala. Uczestniczył w akcjach wymierzonych w żołnierzy WP, funkcjonariuszy MO, członków PPR i współpracowników komunistów. Partyzanci prowadzili także kolportaż ulotek i odezw o treści antykomunistycznej.

Zginął 24 października 1946 roku w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Ciężko ranny został przeniesiony do leżących w pobliżu obozowiska zabudowań przysiółka Sadyba (część miejscowości Targanice) na zboczach góry Leskowiec, gdzie wkrótce zmarł. Pochowany przez towarzyszy broni z honorami w leśnej mogile pod szczytem Leskowca.

Szczątki Jana Borka odnaleziono podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w lipcu 2019 roku.

Autor: tom
Zdjęcia: UG Iwonicz-Zdrój

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł[FOTO] Potrącenie 15-latki na Bystrzańskiej. Dziecko w szpitalu
Następny artykułFestiwal filmów dokumentalnych w Kinie „Światowid” [ Kina i teatr ]