Skąd nazwa “Kaplica Sykstyńska Pompejów”?
Jeden z budynków we włoskim parku archeologicznym, który został utworzony na terenie zniszczonych przez wybuch Wezuwiusza w 79 roku Pompejów, jest pozostałością po luksusowej willi. Należała ona przed laty prawdopodobnie do wyzwolonych niewolników i pozwala nam podejrzeć jak wyglądało życie bogatych mieszkańców w cieniu wulkanu. Budynek ten wyróżnia się bogactwem malowideł ściennych, stąd właśnie używana często nazwa: Kaplica Sykstyńska Pompejów.
Ponowne otwarcie po 20 latach
Przez ostatnie 20 lat obiekt ten pozostawał zamknięty i wyłączony ze zwiedzania, ze względu na trwające w nim prace renowacyjne. 10 stycznia 2023 roku ta wyjątkowa i odrestaurowana obecnie posiadłość została ponownie otwarta dla wszystkich chętnych. A ich z pewnością nie brakuje.
Willa wyróżnia się niesamowitymi malowidłami ściennymi, a doskonale zachowane freski przedstawiają wiele niezwykłych scen z mitologii.
Przed wybuchem Wezuwiusza Pompeje były zachwycającym miastem, a dzięki malowidłom wykonanym w Willi możemy choć trochę poznać jak wyglądała praca mieszkańców Pompejów i okoliczna flora i fauna. Dodatkowo historyczne malowidła przedstawiają również tańczące bachantki a także wizerunki między innymi Achillesa i Heraklesa.
Najbardziej znany jest jednak dziedziniec, ten otoczony kolumnami ogród, pełen jest rzeźb kupidynów i zachwyca odwiedzających marmurowym wykończeniem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS