A A+ A++

Kaplica czaszek w Czermnej – poznaj jej historię

Kaplica czaszek w Czermnej stanowi ogromny, zbiorowy grobowiec. Powstała w 1776 roku, a jej autorem był ksiądz czeskiego pochodzenia, Wacław Tomaszek. Jak w ogóle doszło do budowy tego miejsca? Wszystko tak naprawdę zaczęło się od przypadkowego znaleziska – ludzkich kości, zlokalizowanych w pewnej osuwającej się skarpie. Ksiądz Tomaszek odkrył w ten sposób zbiorową mogiłę. Najprawdopodobniej znajdujące się w niej szczątki należały do ofiar wojen śląskich, a także epidemii cholery, zbierającej swoje żniwa w trakcie wojny trzydziestoletniej, mającej miejsce w latach 1618-1648.

Kaplica czaszek, Czermna. Zdjęcie ilustracyjne LIDERO/shutterstock

Ksiądz Tomaszek poświęcił większość swojego życia na wydobycie szczątek, które odnalazł. Aby złożyć hołd zmarłym, w dużej mierze anonimowym, stworzył kaplicę czaszek. Ludzkie kości znalezione w mogile, zostały więc odpowiednio posegregowane, oczyszczone i wybielone, a w kolejnym kroku wyłożono nimi ściany oraz sufity kaplicy, tworząc w ten sposób jedyne w swoim rodzaju muzeum czaszek.

Ciekawe miejsca we Wrocławiu: krasnaleCiekawe miejsca na Dolnym Śląsku – co warto zobaczyć?

Kaplica czaszek: Kudowa-Zdrój zaprasza do zwiedzania tego osobliwego miejsca

Sporą część dzisiejszych turystów interesuje kaplica czaszek. Kudowa-Zdrój ma wiele różnych atrakcji turystycznych, a jednak to właśnie wyjątkowa nekropolia przyciąga najwięcej spojrzeń. Niecodzienna budowla znajduje się w Czermnej, jednej z dzielnic Kudowy-Zdroju i przynależy do parafii świętego Bartłomieja. Swoją stylistyką nawiązuje do architektury baroku. Wewnątrz ściany są szczelnie wyłożone czaszkami i kośćmi, natomiast pod podłogą znajdują się kolejne ludzkie szczątki, które nigdy nie zostały dokładnie przeliczone.

Kaplica czaszek, Czermna. Zdjęcie ilustracyjneKaplica czaszek, Czermna. Zdjęcie ilustracyjne ppart/shutterstock

W kaplicy można zobaczyć także kości samego księdza Tomaszka, jak również pomagającego mu przy tworzeniu sanktuarium czaszek grabarza, J. Langera. Znalazło się tam też miejsce dla szczątków ówczesnego wójta Czermnej i jego żony. Mieszcząca się w Kudowie-Zdroju kaplica czaszek jest jedynym tego typu miejscem na terenie naszego kraju.

Jeśli chcesz się tam wybrać, pamiętaj, by dostosować swój ubiór do odwiedzin miejsca sakralnego. Postaraj się także zachować ciszę i tym samym potraktować zmarłych z należytym szacunkiem.


Zobacz wideo

Czas na urlop! Jak zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny? Jak się spakować? Jak przechowywać pieniądze?

Jaskinia RajNajpiękniejsze miejsca w Polsce – co warto zobaczyć?

Kaplica czaszek: Czechy przedstawiają nekropolię w Kutnej Horze

Oczywiście obiekt w Czermnej to nie jedyna w Europie kaplica czaszek. Czechy, a konkretnie Kutna Hora, to miejsce, które można odwiedzić, by znaleźć się w kolejnej z nich. Czeska kaplica czaszek to w rzeczywistości kościół cmentarny Wszystkich Świętych, który mieści się w dzielnicy Sedlec. Szczątki, które zgromadzono w jej wnętrzu, należą do ofiar epidemii dżumy, panującej w połowie XIV wieku, a także wojny husyckiej i wojny trzydziestoletniej. Kości stały się materiałem konstrukcyjnym, za pomocą którego stworzono cały wystrój budynku.

Kaplica czaszek, Kutna Hora. Zdjęcie ilustracyjneKaplica czaszek, Kutna Hora. Zdjęcie ilustracyjne John_Silver/shutterstock

Choć kaplicę stworzył w XVIII wieku Jan Satini, który dokonał przebudowy sfatygowanego gotyckiego obiektu, aktualny kształt nadał jej jednak Franciszek Rint, rzeźbiarz. W 1870 roku artysta, wykonując zlecenie rodziny Schwartzenbergów, przygotował projekt wystroju obiektu. W tym celu posłużyły mu ludzkie szczątki, dotychczas zgromadzone na cmentarzu, zlokalizowanym wokół budynku. Aby je wykorzystać, trzeba było najpierw poddać materiał procesowi dezynfekcji oraz wybielania przy pomocy chlorowanego wapnia.

We wnętrzu obecnej kaplicy czaszek w Kutnej Horze znajdują się cztery imponujące piramidy ułożone z ludzkich szczątek. Odwiedzając ten przybytek, natrafisz także na wykonane z kości i czaszek ołtarze, herb rodowy rodziny Schwartzenbergów oraz imponujących rozmiarów żyrandol.

Zobacz też: Zamki i pałace w Polsce – poznaj te najpiękniejsze

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKonkurs “Najlepiej spisana RJP”!
Następny artykułCoraz droższa hala sportowa na Zawodziu. Najwięcej kosztują płace