A A+ A++

O remoncie Kapelusza, jednej z ikon Parku Śląskiego, mówi się od dawna. Ostatnio Park Śląski podjął działania, mające na celu usunięcie obiektu z listy zabytków.  

Drogi remont hali Kapelusz. Przestanie być zabytkiem?

Obiekty, które znajdują się w rejestrze zabytków muszą być podczas remontu nadzorowane przez konserwatorów. Prace muszą też być wykonywane w oparciu o konkretne technologie i materiały, a te zwykle są droższe, niż coś, co można wykonać w “normalnym” budynku. No i konserwator musi wydać zgodę na remont lub też przebudowę obiektu.

W przypadku obiektów wpisanych do rejestru zabytków koszty remontu są trzykrotnie wyższe – mówi Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego, cytat za serwisem Ślązag (artykuł z 21.07.2024 r.).

W ostatnim czasie w Parku Śląskim buduje / odbudowuje się dużo. Trwa opóźniony, ale jednak, remont Kanału Regatowego, odnawiane są alejki i rzeźby, trwa budowa nowej Fali, a w planach jest ostatnia linia EL-ki. Został właściwie tylko Kapelusz, który od lat jest zamknięty. 

Sprawę komentują też architekci

Po tym, jak planami Parku Śląskiego zajęły się lokalne media, pojawiły się także komentarze ze strony środowiska architektów. Krytycznie do planów odniósł się m.in. Maciej Franta.

Widać, że intelektualna lambada trwa nadal – trzeba się pozbyć konserwatora bo przeszkadza w realizacji planów. Wiadomo, że chodzi o usunięcie budynku z rejestru, żeby móc go wyburzyć, tak samo jak władze parku próbowały zrobić z restauracją parkową z niekompetentna ekspertyzą techniczną, którą posługują się władze Park Śląski. Może władze Miasto Chorzów zainteresują się próbami usuwania najlepszego dziedzictwa architektonicznego naszego regionu znajdującego w Chorzowie? Maciej Zieliński te budynki to nasze dziedzictwo kulturowe najwyższej rangi, którego pozazdroszczą nam inne miasta a wszystko zmierza ku ich wyburzeniu. One posiadają olbrzymi potencjał operacyjny. Może miasto zorganizuje działania mające na celu znalezienie innego wyjścia z tej sytuacji i skończy z wyburzaniem największych wartości w tym mieście? – napisał w internetowej dyskusji, która rozgorzała pod jednym z artykułów serwisu.

Jak podaje serwis, w pewnym sensie Park Śląski potwierdził, słowami prezesa, że opcja wyburzenia i postawienia budynku jest tańsza, niż konserwacja istniejącej konstrukcji. Czy jest prawdopodobna? Ciężko stwierdzić.

Stoimy na stanowisku, że lepiej pewne rzeczy zrobić na nowo. Niech to będzie nawet tego samego kształtu, niech to będzie ta sama konstrukcja, dokładnie taki sam projekt. Tylko zróbmy ją na nowo, a nie odtwarzajmy jej metodami konserwatorskimi – cytat za Ślązag. 

Na wykreślenie nie zgadza się obecnie Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Łukasz Konarzewski. Nie zgodziło się także, jeszcze w marcu, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Park się odwołał.

Przypomnijmy, że hala Kapelusz została wpisana do tego samego rejestru, na wniosek ówczesnych władz parku, w roku 2008. Od 2014, po stwierdzeniu naruszenia konstrukcji elementów nośnych dachu, pozostaje nieczynna. 
 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiotr Ambroszczyk kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w gminie Brody
Następny artykułO krok od tragedii w powiecie gliwickim. Dziecko wypadło z okna na pierwszym piętrze domu