A A+ A++

Kapary to stosunkowo rzadko stosowany przez nas produkt kulinarny. Są za to nieodłącznym składnikiem sprzyjającej zdrowiu układu krążenia kuchni śródziemnomorskiej. Kapary wyróżniają się bardzo mocnym, cierpkim smakiem, dlatego, przyrządzając danie z ich udziałem, trzeba dozować je z głową. Dodane do potrawy w odpowiednich proporcjach kapary nadają jej wyjątkowego charakteru i zapewniają znakomite wrażenia smakowe. Kapary nie są też pozbawione właściwości zdrowotnych, dlatego warto sięgać po nie częściej niż tylko przy wyjątkowych okazjach.

Co to są kapary?

Kapary to produkt kulinarny o jednym z najbardziej wyrazistych i charakterystycznych smaków. Są drobne, mają kulisty lub owalny kształt i ciemnozieloną barwę. W sprzedaży najczęściej są dostępne w postaci marynowanej. Jedni zaliczają je do warzyw, inni do przypraw. Wielu osobom kojarzą się z oliwkami, jednak w przeciwieństwie do nich nie są owocami rośliny, ale nie do końca rozwiniętymi, zasuszonymi pąkami kwiatowymi. Pozyskiwane są z rośliny o nazwie kapar ciernisty rosnącej w krajach o klimacie tropikalnym.

Zainteresowały Cię kapary? Znajdziesz o nich więcej pod adresem

Kapary – Właściwości zdrowotne, zastosowanie i wartości odżywcze

Kapary – właściwości i skład

Kapary w około 80% złożone są z wody, a reszta składu to cenne dla naszego zdrowia witaminy, minerały, błonnik oraz liczne polifenole (w tym flawonoidy i antocyjany) wykazujące silne właściwości antyoksydacyjne. Kapary świetnie wpisują się w dietę osób dążących do zrzucenia nadmiernych kilogramów – są bardzo nisko kaloryczne, a co więcej, korzystnie wpływają na przemianę materii.

W kaparach znajdziemy spore ilości witaminy C, witaminy A i witamin z grupy B. Nie brakuje w nich też witaminy K i E, a także saponin steroidowych, rutyny, kwercetyny i kemferolu. Są ponadto bogatą bazą składników mineralnych, takich jak: magnez, wapń, potas, sód, cynk, żelazo, fosfor.

Ciekawą właściwością kaparów jest pobudzanie aktywności sirtuin – białek regulujących metabolizm, zwalczających stany zapalne i opóźniających starzenie. Wykazują też wiele innych cennych działań, między innymi:

  • usprawniają procesy trawienne,
  • niwelują wzdęcia, niestrawność, biegunki, dolegliwości jelitowe,
  • chronią wątrobę,
  • wspomagają układ nerwowy,
  • działają przeciwzapalnie,
  • pozytywnie wpływają na stan naczyń krwionośnych (wzmacniają je, uelastyczniają i uszczelniają),
  • pomagają zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego,
  • przeciwdziałają reumatyzmowi,
  • wspomagają zdrowie stawów,
  • są pomocne przy zaburzeniach pracy tarczycy,
  • niwelują dolegliwości bólowe,
  • hamują procesy starzenia i pomagają chronić organizm przed nowotworami.

Jak smakują kapary?

Kapary odznaczają się bardzo zdecydowanym smakiem. Są mocno wyczuwalne w potrawie, dlatego trzeba uważać z ich ilościami. Mają specyficzny słono-kwaśny, lekko pikantny i nieco gorzkawy smak. Niektórzy odnajdują w nich nuty chrzanu, musztardy lub czarnego pieprzu. Ze względu na ostry, wyrazisty smak nie każdy jest zwolennikiem kaparów. Czego by o nich nie powiedzieć, z całą pewnością dają niebanalne efekty kulinarne.

Kapary – zastosowanie w kuchni

Kapary doskonale komponują się z łososiem, tuńczykiem i innymi rybami, a także owocami morza, delikatnym mięsem drobiowym, serami (np. z fetą, mozzarellą), jajkami, oliwkami, czosnkiem, oliwą i ziołami takimi jak bazylia, oregano, tymianek.

Są znakomitym dodatkiem do dań makaronowych, zapiekanek, pizzy, sałatek, farszów. Świetnie sprawdzają się w rozmaitych daniach kuchni włoskiej. Można dodawać je do sosów, dipów, past, marynat i przekąsek na zimno. Można wzbogacać nimi również tatar, przystawki śledziowe, dania jednogarnkowe, gulasze i zupy.

Kapary – przeciwwskazania 

Choć kapary mają niepodważalne zalety zdrowotne, mają też pewien mankament, mianowicie zawierają dużo sodu, który spożywany w nadmiernych ilościach może przyczyniać się do rozwoju nadciśnienia i innych chorób układu krążenia. Warto więc zachować umiar w ich stosowaniu.

Przeciwwskazaniami do spożywania kaparów są głównie: nadciśnienie tętnicze, choroby serca, ciąża, nietolerancja sodu, niedobór wapnia, osteoporoza. Nie są też wskazane dla osób borykających się z obrzękami ciała wynikających z zatrzymywania wody w organizmie i osób będących na diecie niskosodowej.

Jeśli zaciekawił Cię temat właściwości zdrowotnych warzyw, poczytaj o nich więcej na blogu zielares.pl

Material promocyjny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSprzedam Pellet z Łuski słonecznika Bio
Następny artykułZimą w szkołach będzie zimno? Pytamy samorządy o to, czym ogrzewają placówki i czy mają opał