A A+ A++

2024-04-23 10:33

publikacja
2024-04-23 10:33

Projekt nowelizacji Prawa dewizowego, której celem jest uregulowanie zasad działania kantorów internetowych, powinien trafić do Sejmu w IV kw. tego roku – wynika z odpowiedzi resortu finansów udzielonej RPO.

Kantory internetowe pod lupą państwa. Wiadomo, kiedy projekt trafi do Sejmu
/ FORUM

Jak przekazał wiceminister finansów Paweł Karbownik w odpowiedzi na pytanie Rzecznika Praw Obywatelskich, trwają prace nad projektem ustawy, która ma uregulować działalność kantorów internetowych.

Wiceszef MF w odpowiedzi opublikowanej na stronach RPO przypomniał, że projekt nowelizacji Prawa dewizowego i innych ustaw został zgłoszony jeszcze w grudniu 2022 r. do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu, ale nie uzyskał wówczas wpisu.

“Niemniej jednak nadal prowadzone były dalsze prace nad projektem. W wyniku przeprowadzenia roboczych konsultacji z Departamentem Prawa UE KPRM w przedmiocie zgodności zaproponowanych w projekcie ustawy zmian w ustawie o usługach płatniczych z prawem UE, uzyskano kierunkowo pozytywne stanowisko dla podejścia przyjętego przez MF” – czytamy w odpowiedzi. Dodano, że wobec braku dalszych uwag, projekt został uznany za uzgodniony w ramach MF we wrześniu 2023 r.

Resort poinformował, że w okresie lipiec-wrzesień 2023 r. konsultował zmiany ustawowe z Narodowym Bankiem Polskim (NBP). Efektem było uzupełnienie projektu o niektóre propozycje banku centralnego. W grudniu ub.r. projekt został przekazany do konsultacji roboczych w MF oraz NBP. Dodano, że w marcu br. projekt uzyskał zgodę członka kierownictwa resortu na jego dalsze procedowanie, w wyniku czego został skierowany do uzgodnień wewnętrznych w ministerstwie z terminem zgłaszania uwag do 18 kwietnia.

“Planowany harmonogram prac zakłada przeprowadzenie uzgodnień zewnętrznych w II kw. br., rozpatrzenie projektu przez SKRM (Stały Komitet Rady Ministrów – PAP) i RM (Radę Ministrów) w III kw. br. oraz rozpoczęcie prac nad projektem ustawy w Sejmie w IV kw. br.” – napisał wiceminister finansów w odpowiedzi.

Rzecznik Praw Obywatelskich apelował do MF o uregulowanie działalności kantorów internetowych, zwracając uwagę, że nie podlega dyskusji fakt, że “rynek wymiany walut ma być obsługiwany przez podmioty regulowane”. Dlatego też Rzecznik ocenił, że na tym rynku nie powinny działać podmioty świadczące usługę wymiany walut bez nadzoru. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mick/

Źródło:PAP
Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułV Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR już trwa – o czym w pierwszej połowie dnia debatowali eksperci?
Następny artykułV Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR już trwa – o czym w pierwszej połowie dnia debatowali eksperci?