A A+ A++

Sędzia Irena Bochniak, od marca wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie, jest jedną z trzech kandydatek w wyborach uzupełniających do upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa. Do obsadzenia jest jedno miejsce.

To wtedy sędzia Bochniak, dotąd kierująca wydziałem ksiąg wieczystych w podgórskim sądzie, została prezesem całego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza. Stanowisko to uzyskała, mimo że jednym z rzekomych powodów odwołania sędzi Morawiec były właśnie złe wyniki wydziału wieczystoksięgowego. Tuż po nominacji od ministra Ziobry nie zgodziła się na zebrania sędziów, którzy chcieli przyjąć uchwały krytykujące czystki kadrowe w krakowskich sądach. Podpisała się też wówczas na listach poparcia dla kandydatur do neoKRS Dagmary Pawełczyk-Woickiej i Pawła Styrny – wtedy zastępcy prezes Sądu Okręgowego, nominowanego na to stanowisko przez Ziobrę (obecnie Styrna jest przewodniczącym upolitycznionej KRS).

Przez długi zresztą czas nazwiska osób, które udzieliły wtedy poparcia kandydatom do upolitycznionej KRS, były utajnione. W marcu tego roku Bochniak awansowała na wiceprezesa Sądu Okręgowego w Krakowie. 

Teraz prezes SO Dagmara Pawełczyk-Woicka zrewanżowała się, podpisując listę poparcia dla kandydatury Ireny Bochniak.

“Dobra zmiana” się popiera

Swój podpis złożyło także szereg innych sędziów, którzy trzy lata temu poparli starania Pawełczyk-Woickiej i Styrny o dostanie się do upolitycznionej KRS. To np. sędzia Małgorzata Święch. Od grudnia 2017 roku jest prezesem Sądu Rejonowego w Myślenicach. Z rekomendacji neoKRS uzyskała zresztą tytuł sędziego okręgowego.

To także Mieczysław Potejko – nominowany przez Ziobrę na wiceprezesa Sądu Okręgowego w Krakowie jeszcze przed czystką personalną i jedyny nie odwołany wówczas przez ministra sprawiedliwości. Przypomnijmy, wiceprezes Potejko po odwołaniu prezes Beaty Morawiec zakazał sędziemu Waldemarowi Żurkowi, ówczesnemu rzecznikowi SO, wypowiadania się na temat sytuacji w sądzie.

Wśród popierających kandydaturę sędzi Bochniak jest też wielu, którzy nie tylko trzy lata temu wspierali kandydatury Pawełczyk-Woickiej i Styrny do neoKRS, ale też awansowali na stanowiska dzięki “dobrej zmianie”.

To m.in. sędzia Bartłomiej Migda – do 2017 roku liniowy sędzia, w listopadzie 2017 mianowany przez Zbigniewa Ziobrę prezesem Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty.

Dzięki “dobrej zmianie”  prezesem Sądu Rejonowego Kraków-Śródmieście został sędzia Piotr Skrzyszowski. Awans dostał tuż po czystce w 2017 roku.

Prezesem Sądu Rejonowego w Wieliczce została w styczniu 2018 roku Agata Maniecka-Kurotaki – mianowana przez Ziobrę w miejsce odwołanej sędzi Ewy Ługowskiej. Od marca tego roku Maniecka-Kurotaki jest wizytatorem ds. cywilnych w Sądzie Okręgowym w Krakowie.

Na liście poparcia dla sędzi Bochniak jest także sędzia Katarzyna Wysokińska-Walenciak, która za rządów PiS została najpierw wiceprezesem Sądu Okręgowego w Krakowie, a potem wiceprezesem Sądu Apelacyjnego. To ona w grudniu 2017 roku utrzymała w mocy umorzenie postępowania w sprawie Daniela Obajtka.

Na liście poparcia do KRS

Kandydaturę Ireny Bochniak poparli również:

  • sędzia Michał Puza, jej wieloletni zastępca w wydziale wieczystoksięgowym, od marca prezes SR Kraków-Podgórze;
  • Maciej Pragłowski (wcześniej sam poparł  kandydaturę Pawła Styrny do neoKRS) –  za “dobrej zmiany” został wiceprezesem SR dla Krakowa-Śródmieścia;
  • Berenika Rusek, także wiceprezes śródmiejskiego SR za rządów PiS;
  • Dariusz Stachurski, który  po zmianach wprowadzonych przez PiS w sądach został zastępcą Pragłowskiego w Wydziale II Karnym SR dla Krakowa-Śródmieścia;
  • Zygmunt Drożdżejko – został przewodniczącym wydziału I cywilnego w SO w Krakowie, a w czerwcu zeszłego roku przez prezydenta Andrzeja Dudę powołany na sędziego sądu okręgowego;
  • Rafał Sobczuk, który w 2018 otrzymał powołanie na prezesa SR w Chrzanowie;
  • Piotr Kowalski, od października wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie;
  • sędzia Przemysław Wypych, którego kariera przyspieszyła, gdy minister Zbigniew Ziobro wymienił kierownictwo SO w Krakowie. Wypych został oddelegowany wtedy do Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie objął stanowisko zastępcy dyrektora Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych. Do ministerstwa niedługo po po podpisaniu listy poparcia dla Pawełczyk-Woickiej została delegowana również Iwona Rutkowska.

Nazwiska ich wszystkich widnieją teraz na liście osób popierających starania sędzi Bochniak.

Jest też tam nazwisko Dariusza Pawłyszcze – byłego zastępcy dyrektora departamentu w Ministerstwie Sprawiedliwości, od zeszłego roku dyrektora Krajowej Szkoły Sędziów i Prokuratorów. Prywatnie partnera Dagmary Pawełczyk-Woickiej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWe wtorek ruszy nowy nabór dla gmin w programie “Stop smog”
Następny artykułPierwsi pacjenci z Covid-19 ze Śląska zostali przewiezieni do szpitali w woj.opolskim