Liczba wyświetleń: 297
Ustawa C-18, ustawa o wiadomościach online, otrzymała królewski placet po wcześniejszym przegłosowaniu przez Izbę Reprezentantów i Senat Firma macierzysta Facebooka i Instagrama zapowiedziała, że w odpowiedzi na C-18 kończy dostęp do treści informacyjnych dla kanadyjskich użytkowników swych serwisów społecznościowych „Facebooka” i „Instagramu”.
Gigant mediów społecznościowych Meta potwierdził, że zakończy dostęp do wiadomości w swoich serwisach społecznościowych dla wszystkich kanadyjskich użytkowników, jeszcze zanim ustawa C-18 wejdzie w życie. Firma technologiczna ogłosiła to w czwartek, tego samego dnia, w którym ustawa otrzymała królewską zgodę. C-18 zmusza gigantów technologicznych, takich jak Meta i Google, do płacenia serwisom informacyjnym głównie mediom głównego nurtu za powielanie ich doniesień na platformach społecznościowych.
Meta poinformowała, że zmiana nie będzie natychmiastowa i zacznie blokować wiadomości dla kanadyjskich użytkowników w ciągu najbliższych kilku miesięcy. „Wielokrotnie informowaliśmy, że w celu zachowania zgodności z ustawą C-18 […] treści z serwisów informacyjnych, w tym wydawców prasowych i nadawców radiowotelewizyjnych, nie będą dostępne na naszych platformach w Kanadzie” – stwierdza Meta w oświadczeniu dla mediów.
Teraz, gdy ustawa uzyskała królewską zgodę, Departament Dziedzictwa Kanady przygotuje przepisy określające zastosowanie ustawy i udzieli wskazówek dotyczących jej wdrożenia. Wejście w życie ustawy C-18 powinno zająć sześć miesięcy. „Wolna i niezależna prasa ma fundamentalne znaczenie dla naszej demokracji” – powiedział w oświadczeniu kanadyjski minister dziedzictwa Pablo Rodriguez. „Wyrównuje szanse, kontrolując potęgę wielkiej technologii i zapewniając, że nawet najmniejsza firma informacyjna może skorzystać z tego systemu i otrzymać godziwe wynagrodzenie za swoją pracę”.
W odpowiedzi na zapowiedź Meta, że będzie zakazywać treści informacyjnych, Rodriguez powiedział w innym oświadczeniu medialnym, że „Jeśli rząd nie stanie w obronie Kanadyjczyków przeciwko gigantom technologicznym, to kto to zrobi?”. Rzecznik ministra powiedział, że jego biuro miało w tym tygodniu spotkania z firmami Meta i Google.
Rząd federalny wprowadził ustawę C-18 w kwietniu 2022 r. w celu zmuszenia cyfrowych gigantów, takich jak Meta i Google, do wynagradzania wydawców wiadomości za korzystanie z ich treści. Rząd federalny powiedział, że ma zaradzić „nierównowadze” między platformami technologicznymi a kanadyjskimi publikacjami informacyjnymi, umożliwiając im zawieranie „uczciwych umów handlowych” bez potrzeby interwencji rządu.
Rodriguez powiedział, że kwota pieniędzy, jaką każdy wydawca otrzyma od tych cyfrowych gigantów, zostanie ustalona w drodze negocjacji; nie ma gotowej formuły. Jeśli nie zostanie osiągnięte dobrowolne porozumienie, firmy informacyjne mogą zainicjować obowiązkowy proces negocjacji i zwrócić się do panelu arbitrażowego Komisji ds. Radia, Telewizji i Telekomunikacji (CRTC) w celu uzyskania wiążącej decyzji.
Bill C-18 został przedstawiony przez rząd jako sposób na wsparcie branży, która od czasu pojawienia się internetu odnotowuje stały spadek. Według rządu od 2008 roku upadło ponad 470 mediów w Kanadzie, a co najmniej jedna trzecia miejsc pracy w kanadyjskim dziennikarstwie zniknęła. Rekompensata, którą wydawcy wiadomości otrzymują od tych cyfrowych gigantów, ma być w dużej mierze wykorzystana do sfinansowania tworzenia nowych treści w celu ochrony „zrównoważenia kanadyjskiego ekosystemu informacyjnego” – poinformował rząd.
Ustawa C-18 jest wzorowana na podobnym prawie obowiązującym w Australii, kraju, który jako pierwszy zmusił firmy cyfrowe do płacenia za korzystanie z treści informacyjnych. „Facebook wystosował taką samą groźbę. Opuścili Australię na tydzień, a potem wrócili” – powiedział Rodriguez w rozmowie z „CBC Power & Politics”. „Zobaczymy, co zrobią. Nie możemy opierać naszej decyzji jako rządu na groźbach ze strony firmy”.
Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net
Poznaj plan rządu!
OD ADMINISTRATORA PORTALU
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS