A A+ A++

Od niedzieli obowiązuje w Ottawie stan wyjątkowy, dający specjalne uprawnienia służbom porządkowym.

ZOBACZ: Kanada. Tysiące ludzi i setki ciężarówek blokują centrum Ottawy protestując przeciwko restrykcjom

Poniedziałkowa akcja z kanistrami, w której wzięły udział również kobiety z małymi dziećmi, miała w zamyśle organizatorów pokazać władzom, że mimo skonfiskowania kilku tysięcy litrów paliwa zgromadzonego dla strajkujących protest będzie kontynuowany. Aby utrudnić policji kontrolę, w części kanistrów znajdowało się paliwo, a w innych woda.

Sprzeciw “dyktatorskim zapędom” rządzących

– Niektórzy protestujący celowo napełniali kanistry wodą, a potem demonstracyjnie pili z nich, aby udowodnić, że nie ma tam benzyny, jednocześnie przewozili paliwo w pojemnikach przeznaczonych na wodę – mówił w poniedziałek na nadzwyczajnym posiedzeniu radzie miasta szef policji Peter Sloly.

PAP/EPA/ANDRE PICHETTE

Protest kierowców ciężarówek, nazwany “Konwojem Wolności 2022”, początkowo był wyrazem sprzeciwu wobec obowiązkowych szczepień przeciw Covid-19 dla transgranicznych kierowców ciężarówek, ale z czasem przerodził się w ruch przeciwko zakazom pandemicznym i – jak twierdzą organizatorzy – “dyktatorskim zapędom” rządzących w Kanadzie.

ZOBACZ: Kanada. Zablokowane centrum Ottawy. Protest przeciwko restrykcjom epidemicznym

Uczestnicy protestu twierdzą, że wielu policjantów wysłanych do kontroli sympatyzuje z nimi i odmawia wykonywania rozkazów. W poniedziałek ludzie biorący udział w akcji z kanistrami nie byli sprawdzani przez policję i swobodnie przemieszczali się ulicami Ottawy.

Szef lokalnej policji w poniedziałek skierował do władz federalnych i prowincji prośbę o wysłanie dodatkowych 1800 funkcjonariuszy. Policja w kanadyjskiej stolicy dysponuje na co dzień 2100 policjantami.

Zablokowano 10 mln dolarów

Minister transportu Kanady Omar Alghabra zwrócił się do władz prowincji Ontario o skorzystanie z przysługujących im uprawnień i zawieszenie licencji handlowych lub ubezpieczenia dla właścicieli ciężarówek wykorzystywanych w blokadzie.

Grupa mieszkańców Ottawy zwróciła się do Sądu Najwyższego o zakazanie używania klaksonów w centrum miasta. Argumentowali, że mieszkańcy tej części Ottawy od 28 stycznia, gdy rozpoczął się protest, zmuszani są do słuchania dźwięków o natężeniu przekraczającym 90 decybeli. Sędzia Hugh McLean w poniedziałek przychylił się do prośby mieszkańców i wydał zakaz, który ma obowiązywać przez 10 dni.

ZOBACZ: Kanada. Premier Trudeau wraz z rodziną ze względów bezpieczeństwa opuścił dom w centrum Ottawy

Po tym, jak zablokowane zostało ponad 10 mln dolarów, jakie zebrali na platformie crowdfundingowej GoFundMe, protestujący kierowcy ciężarówek zbierają fundusze za pośrednictwem innych platform. Na jednej z nich, GiveSendGo, od poniedziałkowego popołudnia zgromadzono ponad 5 mln dolarów. Właściciele GiveSendGo oświadczyli, że firma jest w kontakcie z organizatorami „Konwoju Wolności 2022” i „otrzymała zapewnienie, że wszystkie zebrane fundusze zostaną przeznaczone na pomoc humanitarną i wsparcie prawne” dla protestujących i ich rodzin.

W poniedziałek do protestu w Ottawie przyłączyli się demonstrujący w Windsorze w prowincji Ontario, gdzie zablokowane zostały dwa z trzech pasów po kanadyjskiej stronie mostu łączącego Windsor z Detroit w USA.

aml/PAP

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAwaria wody przy ul. Kowalskiej
Następny artykułWygrali z Wisłą Kraków