Reklama
Chodzi o podwórka w sądeckich kamienicach. One często są bardzo zaniedbane. Bywają miejscem dla śmieci, odpadów. Chodzi także o otoczenia budynków. Wystarczy przejść się po podwórkach w centrum Nowego Sącza, aby stwierdzić, że nie jest najlepiej z estetyką i z zielenią. Często podwórka sąsiadują wprost z ulicami. Zadbane i zielone podwórka poprawiłyby estetykę Nowego Sącza. Tak realizowalibyśmy postulat „miasta kwiatów i zieleni”…
Poznań ma dużą sławę związaną z estetyką i gospodarnością. Tam uruchomiono precedensowy Program związany z rewitalizacją podwórek. Od kilkunastu lat realizowany jest program „Przyjazne Podwórko”. Cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców i można mówić także o dużym sukcesie.
Czy Nowy Sącz nie mógłby wziąć przykładu z Poznania? Program w zasadzie jest do zaadaptowania w całości na grunt Nowego Sącza.
Celem poznańskiego Programu jest poprawa funkcjonalności i estetyki poznańskich podwórek oraz otoczenia budynków mieszkalnych. W ramach akcji tworzone są m.in. miejsca relaksu, zabaw dla dzieci, czy tereny zielone.
Reklama
„Przyjazne Podwórko” ma także charakter rewitalizacyjny – chodzi o aktywizację lokalnych wspólnot i wsparcie oddolnych inicjatyw mieszkańców. Program cieszy się w Poznaniu dużą popularnością, o czym świadczy fakt, że przez 10 lat w przemianę podwórzy zaangażowano ponad 4 mln zł. Około 25% tych pieniędzy to środki miejskie.
Według obecnych zasad programu Poznań finansuje nawet 50% kosztów inwestycji. Pozostałą część pokrywają wspólnoty mieszkaniowe. Kwota wsparcia nie może przekroczyć jednak 50 tys. zł. Program realizuje Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu. W Nowym Sączu funkcjonuje także stosowny wydział komunalny.
Zmieniane, rewitalizowane jest wiele elementów związanych z podwórzami. Są to: remonty bram, części podwórza, rozbierane są blaszane garaże, tworzone zielone skwery i kwietniki, zielone balkony.
Na początku Programu nacisk kładziony był na organizację miejsc parkingowych. Dzisiaj jednak coraz więcej projektów związanych jest z zielenią na podwórzach.
Trzeba także podkreślić charakter obywatelski i integracyjny realizowanego programu rewitalizacji podwórek. Te projekty integrują obywatelsko ludzi, udowadniają, że można wspólnie zrobić coś pożytecznego.
Wiele miast wzięło już przykład z Poznania i realizuje podobny program. Są to miasta: Szczecin, Wrocław, Gorzów Wielkopolski, Rzeszów, Kraków, Olsztyn, Ruda Śląska Świebodzice, Opole, Łódź, Włocławek, Katowice.
Czy w Nowym Sączu powinniśmy także uruchomić podobny program – Sądeckie Zielone Podwórko? Jeżeli tak, to u nas trzeba postawić na tworzenie zielonych enklaw na podwórkach. Gdyby tak jeszcze ozdobić kwiatami i roślinami sądeckie balkony…
Poniżej podajemy link, pod którym można obejrzeć przykładowe metamorfozy poznańskich podwórek: https://www.poznan.pl/mim/info/news/metamorfozy-poznanskich-podworek,206636.html
(kampania społeczna)
Reklama
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS