A A+ A++

W tym przedświątecznym okresie, strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie, wraz z druhami Ochotniczych Straży Pożarnych przygotowali dla mieszkańców naszego rejonu akcję społeczną, proponującą zakup CZUJKI jako świątecznego prezentu dla naszych najbliższych!

Niewiele ponad 5 % gospodarstw domowych Polsce jest wyposażonych w urządzenia wykrywające dym i tlenek węgla – to zdecydowanie zbyt mało! Tym bardziej, że te proste narzędzia, które mogą stać się niskobudżetowym prezentem dla naszych bliskich, mogą uratować im życie!

Tlenek węgla to nie jedyny zabójca spośród produktów spalania. Wszędzie, gdzie znajdują się materiały palne, nie można wykluczyć powstania pożaru. W dzisiejszych czasach niebezpieczeństwo szybkiego rozprzestrzeniania się pożaru wzrosło ogromnie – wszechobecne tworzywa sztuczne, wykorzystywane do produkcji mebli czy elementów wystroju wnętrz, ulegają spalaniu znacznie szybciej niż niegdyś dominujące materiały pochodzenia naturalnego. Dodatkowo w czasie rozkładu termicznego emitują znaczne ilości dymu, który jest główną przyczyną śmierci w wyniku pożaru. O ile w ciągu dnia, podczas normalnego funkcjonowania, jesteśmy wstanie wyczuć dym, w nocy nie jest to prawdopodobne i może prowadzić do tragedii. Czujka dymu daje nam szansę –głośnym dźwiękiem informuje o powstaniu pożaru, oferując możliwość szybkiego zareagowania na powstałe zagrożenie: ugaszenie pożaru w zarodku i skuteczną ewakuację.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.

Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.

Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.

Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.

W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.

Więcej informacji dostępne na stronie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAdam Wdówka zdobył 2 złote medale podczas Łódzkiego Mitingu Pływackiego Olimpiad Specjalnych
Następny artykuł21-letnia policjantka z Katowic z tytułem Mistrzyni Polski w Kickboxingu w formule K1