Kamienie elewacyjne to materiały bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Wystarczy obejrzeć budowle wzniesione w starożytności, by mieć dowód na to, że konstrukcje z kamienia naturalnego mogą przetrwać wieki w bardzo dobrym stanie. Sprawdź, czym kierować się podczas wyboru kamienia na elewację i jak przygotować się do jego montażu.
Wybór, którego nie będziesz żałować
Twój dom, nawet jeśli nie jest szczególnie imponujących rozmiarów, może wyglądać jak stylowa rezydencja, jeśli tylko wybierzesz odpowiedni rodzaj i kolor kamienia elewacyjnego i zadbasz o to, by jego montaż przebiegł w sposób prawidłowy. Biorąc pod uwagę ogromną różnorodność barw i deseni kamienia, masz pewność, że elewacja Twojego domu będzie niepowtarzalna. Nie ma przecież dwóch takich samych kawałków granitu czy łupku, który szczególnie polecanym kamieniem na elewacji budynku.
Pamiętaj, że jeśli postawisz na elewację z innych materiałów, to po kilku, kilkunastu latach będzie wymagała odnowienia. Kamień elewacyjny nie straci w tym czasie swojego atrakcyjnego wyglądu! Korzyści z wybrania tego materiału jest więcej, ponieważ stanowi on bardzo dobrą izolację i przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie. Oprócz tego, zabezpiecza dom przed wilgocią.
Wybierając kamień elewacyjny, zwróć uwagę na to, czy będzie on pasował do otoczenia i do całego budynku. Nie bez znaczenia jest to, jak wyglądają zabudowania w sąsiedztwie. Architekci zalecają unikanie tworzenia elewacji, która wyraźnie odznacza się na tle krajobrazu. Kamień powinien być gustownym dodatkiem, w żadnym wypadku nie może sprawiać przytłaczającego wrażenia. Stawiaj raczej na minimalizm i nie przesadzaj z ilością kolorów. Dobrym pomysłem jest użycie tego samego kamienia do wykończenia ogrodzenia.
Odpowiednim kamieniem na elewacji budynku może być łupek, bazalt, kwarc, piaskowiec, a także granit i gnejs. Łupki wyróżniają się bardzo urozmaiconą kolorystyką oraz matowym wykończeniem, z kolei granit cechuje niezwykły połysk i interesująca, krystaliczna struktura. Dla kwarcu charakterystyczne są mieniące się w słońcu drobinki, które przypominają brokat. Jeśli chcesz mieć elewację w domu w ciemnym, eleganckim kolorze, wybierz bazalt.
5 rzeczy, które musisz wiedzieć, przed instalacją elewacji kamiennych
1. Zaplanowanie ułożenia płytek
Układ płytek kamiennych musi być starannie zaprojektowany. Zaplanowaniem ułożenia płytek może zająć się architekt jeszcze na etapie tworzenia projektu budynku. Jeśli dom został już wybudowany, wcale nie trzeba rezygnować z profesjonalnej koncepcji. Graficzny projekt elewacji pomoże Ci uniknąć rozczarowania końcowym efektem pracy.
2. Gruntowanie ściany
Płytki kamienne kładziemy na ścianę, która została uprzednio zagruntowana. Grunt wiąże luźne frakcje podłoża i sprawia, że klej lepiej do niego przylega.
3. Odpylenie płytek oraz ściany
Zanim zaczniesz przyklejać płytki do ściany, koniecznie oczyść z pyłu część, na której znajdzie się klej. Pamiętaj też o tym, by odpylić ścianę jeszcze przed położeniem na nią gruntu.
4. Zastosowanie odpowiedniego kleju
O ile sam montaż płytek kamiennych nie różni się od montażu płytek ceramicznych czy tych wykonanych z betonu architektonicznego, to trzeba do nich stosować wyłącznie klej do kamienia naturalnego. Jeśli użyjesz produktu przeznaczonego do płytek ceramicznych lub gresu, na kamieniu pokażą się nieestetyczne plamy.
5. Wybieraj płytki ze wszystkich pudełek
Każda kolejna płytka powinna pochodzić z innego opakowania. To pozwoli uniknąć dużych różnic kolorystycznych, które mogą zaburzyć harmonijny efekt.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS