A A+ A++

Kamienica Ratajewiczowska jest położona w południowo-zachodniej części Rynku w Tarnowie.

Jest najstarszą kamienicą w mieście pod Górą Świętego Marcina. Późnogotycka budowla powstała w 1483 roku. Według niektórych źródeł jest również najstarszym tarnowskim budynkiem. Jednak trudno ustalić dokładną datę wzniesieni murowanego domu, który od drugiej połowy XV wieku stał się kamienicą. Szacuje się, że budowa mogła ruszyć już w pierwszej połowie XIV wieku, tuż po kolacji Tarnowa w 1330 roku.

Kamienica Ratajewiczowska przy Rynku 5 w Tarnowie

Kamienica Ratajewiczowska, mieszcząca się przy Rynku 5 w Tarnowie, powstała wraz z podcieniami i zabudową oficynową w 1483 roku. Późnogotycka konstrukcja jest najstarszą kamienicą w mieście. Prawdopodobnie jest też najstarszym murowanym tarnowskim budynkiem. Przypuszcza się, że dom, w którym utworzono kamienicę, powstał pomiędzy lokacją miasta w 1330 roku a końcem XV wieku. Wówczas stojący w południowo-zachodniej części Rynku dom miał już formę kamienicy.

Kamienica Ratajewiczowska od 1992 roku pełni funkcję Tarnowskiego Centrum Kultury. Znajduje się w niej siedziba instytucja, a także organizowane są w niej wydarzenia związane z życiem artystycznym miasta. Jednak warto wspomnieć, że na obecny kształt budynku wpłynęły liczne zniszczenia i przeprowadzone modernizacje. Do pierwszego poważnego uszczerbku budynku doszło w 1743 roku. Wskutek pożaru i zawalenia się sąsiedniej kamienicy przy Rynku 4 uszkodzeniu uległa oficyna w zabudowaniach należących wtedy do rodziny Ratajewiczów.

Więcej: https://www.eska.pl/tarnow/kamienica-ratajewiczowska-w-tarnowie-to-najstarszy-budynek-w-miescie-zostala-odnowiona-w-czasach-prl-galeria-aa-y79d-SvgD-vYeR.html

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRodzice nie chcą ograniczeń w dostępie do Funduszu Alimentacyjnego.
Następny artykułWernisaż Bohdana Cieślaka