A A+ A++

W niedzielę 12 listopada 2023 r. na toruńskich Jordankach wmurowano kamień węgielny pod budowę studia filmowego Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. – Trzymajcie kciuki! Pamiętajmy o tym, że to w Toruniu powstaje obiekt dla filmu światowego i europejskiego! – mówił podczas uroczystości prezydent Michał Zaleski.

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego uczestniczyli m.in. były minister kultury, a obecnie dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, operator filmowy Adam Hollender, legendarny fotograf Ryszard Horowitz, wybitny reżyser Volker Schlöndorff, amerykański aktor Willem Dafoe, przedstawiciele firmy projektującej ECFC, przedstawiciele firmy ERBUD S.A., a także marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski, założyciel i dyrektor festiwalu EnergaCAMERIMAGE Marek Żydowicz oraz dyrektor ECFC Kazimierz Suwała.

– To wspaniała uroczystość. Cudownie jest być częścią cudu narodzin. Warto marzyć, bo marzenia spełniają się częściej niż się powszechnie o tym sądzi. Energia, która urodzi się tu przy pomocy tego centrum filmowego będzie znakiem rozpoznawalnym z perspektywy Europy i świata, nie tylko Torunia – powiedział minister Waldemar Dąbrowski i pogratulował władzom Torunia podjęcia śmiałych decyzji.

Po przemówieniach wmurowano kamień węgielny pod studio filmowe wraz z tzw. kapsułą czasu. Znalazł się w niej egzemplarz “Nowości” z piątku 10 listopada 2023 r., plakat pierwszej odsłony festiwalu CAMERIMAGE z 1993 r. autorstwa Ryszarda Horowitza oraz dokument inicjujący powstanie ECFC.

Budynek studia filmowego to pierwszy moduł Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, mającego powstać na toruńskich Jordankach. Umowa na budowę studia filmowego ECFC została podpisana 4 października 2023 r. Wykonawcą została związana z Toruniem firma ERBUD S.A.

Finalnie powstanie Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage ma uzupełnić infrastrukturę terenu w sąsiedztwie Zespołu Staromiejskiego, wyznaczaną przez rangę dwóch sąsiednich obiektów: Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki i Centrum Sztuki Współczesnej. Ten wzbogacony zasób kulturowy sprawi, że Toruń stanie się wielkim i poważnym ośrodkiem kultury w Europie i na świecie. To inwestycja, która przysporzy Toruniowi możliwości dalszego rozwoju, promowania miasta, zapewnienia miejsca jako ośrodka kulturalno-konferencyjnego.

Budowa studia filmowego ma potrwać 22 miesiące i kosztować będzie ok. 89 mln zł netto. Studio wykorzystywane będzie do realizacji seminariów, warsztatów i szkoleń, będzie także wynajmowane komercyjnie. Oferta studia będzie w tym zakresie unikatowa nie tylko w skali regionu, ale i północnej Polski. Do tej pory twórcy chcący realizować w tej części Polski filmowe projekty nie mieli w pełni profesjonalnego zaplecza dla swoich produkcji. Budowa ECFC sprawi, że Toruń i region stanie się atrakcyjnym miejscem dla branży filmowej.

Budynek studia filmowego liczył będzie dziewięć kondygnacji (w tym dwie podziemne przeznaczone na magazyn). Jego długość wyniesie 54 metry, a szerokość na poziomie parteru 21 metrów. W swoim najwyższym punkcie budynek studia będzie miał 25 metrów, a w najniższym 16 metrów. Łączna kubatura obiektu wyniesie 36 500 m3, powierzchnia netto 5205 m2, a powierzchnia użytkowa 2500 m2. Sercem studia będzie hala zdjęciowa o wielkości 500 m2 i wysokości 15 metrów, a w niej ultranowoczesny ekran ledowy umożliwiający tworzenie materiałów filmowych w technologii „mixed reality” wykorzystywanej w najnowszych produkcjach najważniejszych studiów filmowych na świecie. Niezwykła ostrość obrazu, stanowiącego tło nagrywanych ujęć w połączeniu z zaaranżowanym niewielkim fragmentem scenografii pozwolą nawet na niewielkiej przestrzeni tworzyć najbardziej efektowne sceny filmowe.

Obok hali zdjęciowej wyposażonej w reżyserkę, garderoby, charakteryzatornie i pomieszczenia techniczne, w budynku studia znajdą się m.in. bogato wyposażone montażownie, przestrzenie do postprodukcji materiałów filmowych, studia nagrań dźwiękowych, studia efektów specjalnych oraz sale kolaudacyjne. W obiekcie znajdzie się również niewielka restauracja, pomieszczenia biurowe i apartamenty z widokiem na toruńską starówkę dla gości korzystających ze studia. W elewacji zewnętrznej budynku rozmieszczone zostaną diody ledowe, które stworzą ekran zewnętrzny o dużej rozdzielczości.

Dostęp do najnowszych technologii i możliwości realizacyjnych stymulować będzie lokalne środowisko filmowe tworząc komfortowe warunki do prowadzenia działalności twórczej. Nie bez znaczenia dla przyszłej działalności studia są również rozległe kontakty twórców Festiwalu EnergaCAMERIMAGE, którzy przez 30 lat funkcjonowania wydarzenia wielokrotnie udowodnili, że potrafią ściągać do Polski największe gwiazdy światowego kina. Mistrzowie kina wracają na Camerimage nie tylko jako jego goście, ale także by realizować swoje filmowe projekty. Tak powstały m.in film „Inland empire” Davida Lyncha czy dokument „Side by Side” w reżyserii Keanu Reevesa. Europejskie Centrum Filmowego CAMERIMAGE pozwoli rozwinąć działalność w tym zakresie.

Fot. Sławomir Kowalski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajzimniejszy wyścig w historii F1?
Następny artykułKierowca bez prawka, pasażerowie ze stosem narkotyków