A A+ A++

Jakie są rodzaje kakistokratów?

Są tacy, którzy nie wiedzą, że nimi są i tacy, którzy wiedzą, choć ci ostatni są rzadsi. Z kolei pierwsi często temu zaprzeczają. Niektórzy uważają, że zdobycie pracy jest wystarczającym uzasadnieniem ich kompetencji. Często to problem systemu: wiele osób osiąga odpowiedzialne stanowiska poprzez konkurencyjne egzaminy, które, choć trudne, nie zawsze odpowiadają wymaganym umiejętnościom.

To jest powszechne zjawisko w administracji publicznej i korporacjach. W jakim stopniu występuje ono również w MŚP i start-upach?

Kakistokracja jest synonimem biurokracji, ale istnieje wiele jej przypadków w MŚP i start-upach. W firmach rodzinnych najczęstszym przykładem jest faworyzowanie przez menedżera swojego syna lub córki. Jeśli chodzi o start-upy, które często postrzegane są jako bastiony kompetencji, założyciele mają tendencję do otaczania się bliskimi im osobami, które, choć posiadają kompetencje techniczne, często nie posiadają umiejętności menedżerskich.

Kakistokracja i przeciętność to ściśle powiązane pojęcia. W jakim stopniu termin ten odzwierciedla również pojęcia takie jak klientelizm, faworyzowanie, a nawet korupcja?

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWIELISZEW. REFERENDUM – czyli Wieliszew jak Szwajcaria?
Następny artykułThe Guardian: Британия позволила Украине бить Storm Shadow по целям в России