Miniony weekend elbląscy kajakarze spędzili na mistrzostwach Polski w kajakarstwie długodystansowym. Zawodnicy Silvant Kajak zdobyli dwa złote i dwa srebrne medale.

Złoto na 10 km przywiózł Gabriel Gładykowski, który triumfował w K-1 w kategorii juniorów. Czas zwycięzcy to 44,16 minuty. Emocji nie brakowało, drugi na mecie Jakub Gawłowski z Gorzowa Wielkopolskiego stracił do zwycięzcy dwie sekundy, trzeci Mateusz Pietrzak z Posnanii Poznań – trzy. Na metę jako drugi wpłynął Tomasz Pytlak, który został zdyskwalifikowany za niedowagę kajaka.

To nie było jedyne złoto utalentowanego juniora. W dwójce z Tomaszem Pytlakiem triumfowali na 10 km z czasem 44:19 minut.

Bardzo dobry wynik osiągnęła Julia Kot w kategorii juniorów młodszych. Elblążanka, która wśród juniorek młodszych startuje pierwszy rok zajęła drugie miejsce w K-1 na dystansie 10 km. Kajakarka Silvanta 10 km pokonała w czasie 51:57 minut. Walka była zażarta, zwyciężczyni Zofia Korpalska okazała się lepsza o sekundę.

Podobnie spisała się męska dwójka juniorów młodszych na 10 kilometrów. Bartosz Aleksandrowicz i Mikołaj Kot wywalczyli srebrny medal z czasem 42,47 minut. Był to kolejny wyścig, w którym o podziale medali decydowały sekundy. Elblążanie do złota stracili sekundę, taką samą przewagę mieli nad trzecim miejscem i trzy sekundy nad czwartym.

Warto też odnotować czwarte miejsce kanadyjkarzy z Korony Elbląg. Piotr Kampiński i Patryk Stasiełowicz w C-2 na 10 kilometrów juniorów uzyskali czas 51:01 minuty, tracąc do zwycięzcy 1,49 minuty.

Do ciekawej sytuacji doszło w wyścigu weteranów na K-1 na 5 kilometrów. Mirosław Kreczman z elbląskiej Korony uzyskał taki sam czas jak Stanisław Jałoszyński z Admiry Gorzów Wielkopolski i obaj panowie stanęli na najwyższym stopniu podium.

W klasyfikacji medalowej kajakarze Silvant kajak Elbląg z dorobkiem dwóch złotych i dwóch srebrnych medali uplasowali się na piątym miejscu. W mistrzostwach nie brali udziału Paweł Krause oraz Igor Komorowski. Przygotowuja się oni do Mistrzostw Europy, które odbędą się za dwa tygodnie.

Reprezentująca barwy AZS Politechnika Opolska Opole elblążanka Marta Witkowska z Anną Mielnik wygrała K-2 na 10 km w kategorii senior z czasem 47,06 minut. W K-1 na 10 km elblążanka zajęła drugie miejsce z czasem 48,19 minuty tracąc do złota trzy sekundy.