A A+ A++

Zespół naukowców kierowany przez Sahar Saleem, profesorkę radiologii na wydziale medycyny Uniwersytetu w Kairze, doszedł do wniosku, że chłopiec i jego rodzina byli bogaci i mieli wysoki status społeczny. 

– Wiele z amuletów wykonano ze złota, a niektóre z kamieni półszlachetnych, wypalanej gliny lub fajansu. Ich celem była ochrona ciała i nadanie mu witalności w życiu pozagrobowym – powiedziała Saleem

Zespół nazwał mumię “złotym chłopcem”. Szczątki nastolatka po raz pierwszy zostały odkryte w 1916 r. na cmentarzu użytkowanym od 332 p.n.e. do 30 p.n.e. w Nag el-Hassay w południowym Egipcie. Były one przechowywane w podziemiach muzeum egipskiego w Kairze.

“Złoty chłopiec” mógł nie być Egipcjaninem

Naukowcy wykorzystali tomografię komputerową, aby zbadać wnętrze mumii bez jej otwierania. Na podstawie stopnia zrośnięcia kości w szkielecie i braku zębów mądrości w jamie ustnej oszacowano, że chłopiec miał około 14 lub 15 lat. Badanie wykazało również, że nie był obrzezany.

Według ekspertów jest to stosunkowo rzadkie w przypadku mumii i sugeruje, że nastolatek mógł nie być Egipcjaninem. Może to stanowić dodatkowy dowód na to, że osoby spoza Egiptu mogły również być mumifikowane.

ZOBACZ: Egipt. Wypadek balonu w Luksorze. Poszkodowani polscy turyści

– Brak obrzezania jest interesujący, ponieważ może nam powiedzieć coś o jego pochodzeniu etnicznym – Egipcjanie byli zazwyczaj obrzezani przed 13. rokiem życia – skomentowała prof. Salima Ikram, kierowniczka egiptologii na Uniwersytecie Amerykańskim w Kairze.

– Mógł pochodzić z wielu miejsc. Mógł być Nubijczykiem, Grekiem, Persem, mógł być z Azji Mniejszej, gdzie nie byli obrzezani. Możemy powiedzieć, że prawdopodobnie nie był Żydem – twierdzi naukowczyni.

Tajemniczy amulet

Jeden z odkrytych w badaniu amuletów miał kształt dwóch palców i był umieszczony obok penisa chłopca.

Według British Museum takie amulety przedstawiają rękę balsamisty. Zespół Saleem powiedział, że został umieszczony w pobliżu nacięcia balsamującego w przekonaniu, że pomoże to ciału wyleczyć się w życiu pozagrobowym.

– Dwupalczaste amulety pojawiają się w innych częściach ciała. Tak naprawdę nie wiemy, co przedstawia. Można to zinterpretować jako ręce położnej, kiedy dwoma palcami usuwa śluz z ust dziecka. Według Egipcjan, kiedy umierasz, rodzisz się na nowo – podkreśla prof. Salima Ikram.

an/”The Guardian”

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzień otwarty w ZUS Jaworzno już w najbliższy weekend
Następny artykułArmia ukraińska potwierdziła wycofanie się z Sołedaru. „Na przygotowane pozycje”