A A+ A++

W pierwszym dniu Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej uczestnicy podążajacy śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego dotarli do Słomnik.

Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zauważa, że Słomniki to ważny punkt na trasie marszu.

– Po przełamaniu słupów granicznych w Michałowicach, żołnierze I Kompani Kadrowej dotarli właśnie tutaj. To było pierwsze duże miasteczko, gdzie można było się zakwaterować i odpocząć po trwającym prawie 15 godzin marszu – mówi.

Ludmiła Fastowicz z Torunia pierwszy raz na kadrówkę wyruszyła w 1987 roku. Jak zauważa, Słomniki nie zawsze były na trasie marszu. Pojawiły się po procesie transformacji ustrojowej w latach 90.

– Dla nas bardzo wzruszające było, jak w apelu w Słomnikach, wzięły udział dzieci. Śpiewały pieśni legionowe. Robiły to z takim zaangażowaniem, jakby im zaraz miały serca wyskoczyć – wspomina.

W Słomnikach podczas uroczystego apelu ogłoszono wyniki konkursu strzeleckiego. Drugie miejsce w rywalizacji zajął Jacek Ossowski, który bierze udział w marszu po raz ósmy.

– W zawodach biorą udział także mieszkańcy Słomnik. Jest tu dobry klub strzelecki, w którym jest także mistrz świata w jednej z kategorii. Cieszę się, że miałem taką konkurencję i że zająłem miejsce na podium – dodaje.

Jutro (07.08.) rano kadrówkowicze wyruszą do Miechowa. Wędrówka ma upamiętnić Józefa Piłsudskiego, który wspólnie ze swoimi oddziałami w 1914 roku wyruszył do zaboru rosyjskiego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAntyszczepionkowcy w mundurach. Weszli do kliniki w Bydgoszczy z “kontrolą obywatelską”
Następny artykułInwestycyjna ofensywa SMLW. Dogęszczają największe osiedla