A A+ A++

W sobotę miała miejsce konwencja PiS. Jarosław Kaczyński nie zmarnował okazji, by jasno określić swoje stanowisko względem przyjęcia unijnej waluty w Polsce. “Chcą nam narzucić euro. I na to też nie może być zgody” – grzmiał.

Kaczyński: Chcą nam narzucić euro. I na to nie może być zgody
fot. @adam_lubiak / / PiS

Stosunek Prawa i Sprawiedliwości do przyjęcia wspólnej waluty od lat pozostaje negatywny.

“Wejście Polski do strefy euro oznaczałyby brak możliwości prowadzenia własnej polityki pieniężnej, dostosowanej do potrzeb krajowej gospodarki i ograniczenie prowadzenia własnej polityki fiskalnej” – mówił w październiku ubiegłego roku prezes NBP Adam Glapiński.

Reklama

Podczas konwencji PiS poświęconej wyborom do Parlamentu Europejskiego prezes partii, Jarosław Kaczyński ponownie postanowił zabrać głos ws. wspólnej waluty.

“Tak. Musimy być suwerennym krajem. Nikt nam nie może dyktować i podejmować za nas decyzji w takich sprawach, jak obrona, polityka zagraniczna, jak obrona ta bezpośrednia poprzez straż polskich granic” – podkreślał prezes PiS. Kaczyński zwrócił uwagę, że suwerenność to także własna waluta. “Chcą nam narzucić euro. I na to też nie może być zgody” – oświadczył.

Chcą doprowadzić do tego, żeby nasze złoto, 360 ton naszego złota wylądowało we Frankfurcie. Na to nie może być naszej zgody – grzmiał Kaczyński.

“Musimy to zatrzymać, powiedzieć zdecydowane +Nie+, bo my się chcemy rozwijać, my mamy prawo się rozwijać. Myśmy wchodziliśmy do Unii Europejskiej po to, żeby osiągnąć poziom zachodniej Europy i nie jest już daleko, ale w tym momencie, kiedy nie jest już daleko, próbują nam wybudować tamę, taką ścianę bardzo trudną do sforsowania. I euro jest częścią tej ściany” – ocenił. Na te słowa zebrani sympatycy PiS zaczęli skandować: “Zwyciężymy!”.

Kaczyński krytycznie odniósł się także do kwestii związanej z euro – jak mówił – harmonizacji podatków, czyli ujednolicania systemów podatkowych różnych państw UE. “Co to oznacza w Polsce? To oznacza podniesienie podatków. Mało tego, że w istocie podniesieniem podatków jest na przykład cena ciepła czy inne przedsięwzięcia z Zielonego Ładu, także ta harmonizacja ma oznaczać podwyższenie i na to też nie możemy się zgodzić” – dodał.

Przyjęcie euro – jakie są wymagania?

Wymogi, jakie powinny spełniać państwa przed wejściem do strefy euro, to tzw. kryteria konwergencji dotyczące inflacji, deficytu budżetowego, długu publicznego, stóp procentowych oraz wahań kursu waluty krajowej wobec euro. Tych nie spełniamy.

By przystąpić do strefy euro, inflacja w kraju kandydującym może najwyżej o 1,5 pp. przekroczyć inflację 3 najstabilniejszych pod tym względem państw członkowskich.

W ERM II trzeba pozostać przynajmniej 2 lata. W tym czasie kurs waluty musi pozostać stabilny. Dopuszczalne są wahania kursu waluty w ramach standardowego limitu wynoszącego 15 proc. powyżej lub poniżej uzgodnionego kursu centralnego.

W przypadku stóp procentowych wymagania również pozostają niespełnione. Długoterminowe stopy procentowe mogą najwyżej o 2 pp. przekraczać stopy 3 najstabilniejszych pod względem cen państw członkowskich.

“Ustabilizowanie się sytuacji gospodarczej, niezbędne dla wiarygodnej oceny perspektywy wypełnienia kryteriów konwergencji, jest warunkiem do ustalenia wiarygodnej daty przyjęcia euro przez Polskę” – podkreśla MF. Na razie według resortu na euro gotowi jeszcze nie jesteśmy, czytamy w Business Insider.

JM/PAP

Źródło:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułS.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl – GSC Game World wypuściło efektowną zapowiedź oraz galerię screenshotów
Następny artykułAni morze, ani góry, ani nawet zagranica. To w tym miejscu czeka cię prawdziwy majówkowy relaks