Jedna w Dąbrowie Górniczej. Druga pod Oświęcimiem. Kolejna też bardzo blisko.
Małe reaktory jądrowe na bardzo bliskim horyzoncie. Pierwsze w Polsce będą Stawy Monowskie w powiecie oświęcimskim. Dąbrowa Górnicza wśród siedmiu lokalizacji.
Dodajmy, że jedna ze wspomnianych siedmiu elektrowni ma zostać zbudowana w Krakowie. Od uruchomienia tych pierwszych reaktorów jądrowych dzieli nas pięć-sześć lat.
Polska stawia na małe reaktory jądrowe (SMR) jako klucz do czystszej, bezpiecznej i wydajniejszej produkcji energii. Orlen Synthos Green Energy to spółka, która je zbuduje. Jest ona kontrolowana przez rządowy Orlen i należącą do Michała Sołowowa spółkę Synthos.
Właśnie ogłoszono plany budowy ponad 20 takich elektrowni w ciągu kilku lat. Wśród lokalizacji pierwszych inwestycji znajduje się Dąbrowa Górnicza oraz Stawy Monowskie.
Władze Orlenu i Sołowow przedstawiły siedem miejscowości, gdzie w pierwszej kolejności planuje się wybudować małe reaktory jądrowe. Wybrane lokalizacje to: Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie, Kraków-Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza, Stalowa Wola (tarnobrzeska strefa ekonomiczna) oraz Warszawa. To miejsca, w których znajdują się energochłonne zakłady produkcyjne, a także miejsca optymalne dla potrzeb ciepłownictwa.
Spółki Orlen i Synthos będą korzystać z amerykańskiej technologii BWRX-300. Pierwszy z reaktorów tego rodzaju ma powstać w Kanadzie, a następny w Polsce – na przełomie lat 2028/2029.
Pierwszy z reaktorów jądrowych na ziemiach polskich ma stanąć w miejscowości Sady Monowskie, zasilać fabrykę chemiczną spółki Synthos i kosztować około 1,5 mld dol.
Właściciel Synthosu, Michał Sołowow, wyjaśnił, dlaczego zdecydowano się na małe reaktory, a nie na duży atom. Jego zdaniem, SMR mają kilka zalet: są szybsze w budowie, nie wymagają udziału państwa w finansowaniu, oferują bardziej efektywną produkcję energii i mają niższe nakłady inwestycyjne na 1 MW.
Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska potrzebuje czystego, taniego i bezpiecznego źródła energii elektrycznej oraz cieplnej. Dzięki uruchomieniu każdego z reaktorów SMR, Polska będzie mogła zaoszczędzić od 100 do 200 mln euro rocznie na zakupie uprawnień do emisji CO2.
Polska energetyka będzie się więc modernizować, by jak najszybciej dostarczyć taniej i czystej energii, która posłuży krajowi przez dziesięciolecia.
W marcu Orlen Synthos Green Energy podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dotyczącą współpracy w zakresie budowy małych reaktorów jądrowych w Polsce. NFOŚiGW wyraził gotowość nie tylko do finansowania budowy małych reaktorów, ale także do kapitałowego zaangażowania się w realizację tego projektu.
Dąbrowa Górnicza, jako jedna z kluczowych lokalizacji, odgrywa istotną rolę w planach inwestycyjnych Orlenu i Synthosu. Wybór tej miejscowości wiąże się z optymalnymi warunkami dla potrzeb ciepłownictwa i lokalizacją energochłonnych zakładów produkcyjnych.
Inwestycje w małe reaktory jądrowe wpłyną na rozwój gospodarczy regionu, tworzenie nowych miejsc pracy i przyczynią się do poprawy jakości życia mieszkańców.
Realizacja planów budowy małych elektrowni jądrowych w Polsce to konieczność. W dobie rosnących wymagań środowiskowych i gospodarczych, inwestycje w SMR wpisują się w dążenie do zrównoważonego rozwoju oraz dywersyfikacji źródeł energii.
Polska zdaje się być na dobrej drodze do stworzenia bardziej ekologicznej, efektywnej i bezpiecznej energetyki na przyszłe pokolenia. Jedno, co trzeba powiedzieć, to to, że jako kraj mamy ogromne zapóźnienia w tym zakresie. Z energetyki jądrowej korzystają od dawna Słowacy, Czesi czy Węgrzy.
Wycofali się z niej Niemcy. Ale eksperci twierdzą, że był to wielki błąd.
Podkreślić tu należy, że technologia wprowadzana w Polsce, odmienna jest od tej, którą stosowano dotąd. Będzie tańsza, bardziej efektywna i miejmy nadzieję, że również bardziej bezpieczna.
***
Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.
Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).
Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.
Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:
[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.
***
Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).
***
Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.
***
Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.
***
Na zdjęciu: elektrownia atomowa w miejscowości Warasz. Fot. Wikimedia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS