W ośmiu placówkach medycznych w Lubinie mieszkańcy naszego miasta będą mogli zaszczepić się przeciw COVID-19. Proces rejestracji powszechnych szczepień dla Polaków rusza w przyszłym tygodniu – od 15 stycznia.
Fot. Pixabay
Szczepienia przeciw koronawirusowi zostały podzielone na etapy. Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień obecnie szczepiona jest tzw. grupa zero – to pracownicy służby zdrowia, a w szczególności szpitalnych oddziałów covidowych, którzy są najbardziej narażeni na zakażenie. Dodatkowo do grupy zero zaliczono też: pracowników domów pomocy społecznej oraz miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków.
Jak czytamy na stronie gov.pl w kolejnych etapach szczepieni będą:
etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;
etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;
etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.
Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków rozpocznie się 15 stycznia. Procedura ma być prosta i bezpieczna. Pierwszy etap to rejestracja – online: przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Kolejny etap to punkt szczepień, gdzie najpierw zbada nas lekarz, a później otrzymamy pierwszą dawkę szczepionki (druga po 21 dniach, bez konieczności ponownej rejestracji).
Szczepienia będą realizowane w: przychodniach (POZ), szpitalach, szpitalach rezerwowych oraz u u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.
Rząd przygotował Mapę Punktów Szczepień, gdzie każdy może sprawdzić najbliższą mu przychodnię bądź inny punkt szczepień. Na Dolnym Śląsku będzie 487 takich lokalizacji, w samym osiem:
- Cuprum-Med przy ulicy Skłodowskiej-Curie
- NZOZ Ośrodek Medycyny Pracy przy ulicy Słonecznej
- trzy przychodnie Lubmedu przy ulicach Armiii Krajowej, Wyszyńskiego i Gwarków
- Regionalne Centrum Zdrowia przy ulicy Bema
- Miedziowe Centrum Zdrowia przy ulicy Skłodowskiej-Curie
- Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne „Medicus” przy ulicy Leśnej
Dodatkowo w powiecie lubińskim zaszczepić będzie można się m.in. w Miejsko-Gminnym Zespole Zakładów Opieki Podstawowej w przy ulicy Władysława Jagiełły w Ścinawie, w Cuprum-Med przy ulicy Polnej w Rudnej oraz w filii przychodni ze Słonecznej, która znajduje się w Raszówce przy ulicy Okrzei.
Przypomnijmy, że szczepienia przeciw COVID-19 są bezpłatne i dobrowolne.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS