A A+ A++

– Zeszły rok przyniósł drugi wynik w historii wynik sprzedaży nieruchomości deweloperskich – mówi Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet 24. – Na sześciu największych rynkach deweloperzy sprzedali 64,5 tys. lokali, a wprowadzili na rynek ok. 59 tys. mieszkań. Popyt przewyższał podaż. W tym roku sprzedaż będzie nieco spadać. Polacy jednak wciąż chętnie inwestują w nieruchomości, bo to niezmiennie najlepszy sposób na ulokowanie kapitału – podkreśla.

Podnieść standard

Dyrektor z redNet 24 zwraca uwagę, że prym na rynku mieszkaniowym wiodła tzw. wielka szóstka, czyli Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto i Łódź. – Problemy z dostępnością atrakcyjnych działek w największych miastach i rosnący popyt na nieruchomości w mniejszych miastach, w których profesjonalna działalność deweloperska stanowiła niewielki udział, spowodowała, że deweloperzy coraz częściej decydują się na inwestycje w mniejszych ośrodkach – mówi Katarzyna Tworska. – Mniejsze miasta wojewódzkie to kolejne ważne punkty na nieruchomościowej mapie. W tych lokalizacjach konkurencja jest zdecydowanie mniejsza, a ceny gruntów niższe. Klienci kupują mieszkania z rynku pierwotnego, chcąc podnieść standard życia. W mniejszych miastach nadal dominują osiedla z wielkiej płyty. Rynek inwestycyjny nie ma tam jeszcze tak bogatej oferty jak największe aglomeracje. Jednak już teraz widać, że ma dobre perspektywy.

Ceny w górę

Eksperci redNet 24 wskazują, że najwięcej osiedli – biorąc pod uwagę rozwijające się rynki – buduje się w Szczecinie i Katowicach. – Tylko w zeszłym roku w obydwu tych miastach wprowadzono do obrotu ponad 5 tys. nowych mieszkań, z czego większość została sprzedana – podają. – Porównując rok do roku, sprzedaż wzrosła o 25 proc. w Katowicach i o 12 proc. w Szczecinie (na koniec 2021 r.) W jednym i drugim przypadku ceny wzrosły o 17 proc. – W Warszawie i pięciu największych aglomeracjach liczba mieszkań w nowych inwestycjach znacznie się zmniejszyła. Jednocześ … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajnowsze dane o pandemii w Polsce. Raport z 26 lutego
Następny artykułPolicja na pomoc RCKiK – udało się zebrać prawie 12L krwi!