Konto – na selfie, pożyczka – przez wideorozmowę, sprawy urzędowe – przez bankowy serwis internetowy, bilet na autobus – w aplikacji. Dzisiaj bank to twój smartfon i przeglądarka internetowa.
Partnerem materiału jest PKO Bank Polski.
Kto dziś chodzi do banku? Jeśli dobrze się nad tym zastanowisz, okaże się, że twoja ostatnia wizyta miała miejsce kilka miesięcy temu albo wiele lat temu, gdy kupowałeś mieszkanie. A może w banku od dawna nie byłeś, bo umowy przynosi ci kurier?
Dziś mamy coraz mniej powodów i czasu, by odwiedzać oddziały bankowe. Wystarczy skorzystać z bezpłatnych rozwiązań technologicznych. Ich prekursorem jest PKO Bank Polski, który oferuje m.in. najlepszą aplikację mobilną na świecie (1 miejsce wśród 100 aplikacji bankowych na świecie według rankingu Retail Banker International z ubiegłego roku ).
Porozmawiaj z doradcą online – w cztery oczy
Wniosek o kartę kredytową, pożyczkę gotówkową, ubezpieczenie komunikacyjne, otwarcie limitu w koncie – wszystko to jest dostępne podczas wideorozmowy z doradcą banku.
Usługa, z której od kilku miesięcy korzystają przedsiębiorcy, teraz jest dostępna także dla indywidualnych użytkowników.
Podstawową użytecznością tej funkcji jest możliwość rozmowy w cztery oczy z doradcą na temat oferty banku, a jeśli mamy taką potrzebę – zakup jednego z produktów.
Rozmowę wideo z doradcą można przeprowadzić w dni robocze od 9 do 17. Trzeba się tylko na nią zapisać, by nie czekać już w żadnej kolejce.
Na podany w formularzu adres e-mail klient otrzyma link do przeprowadzenia testu połączenia. Przed zaplanowanym spotkaniem na wskazany numer telefonu przyjdzie SMS, a e-mailem link do połączenia.
Aby porozmawiać z doradcą, widząc go i słysząc, nie trzeba instalować żadnych dodatkowych programów. Wystarczy przeglądarka internetowa, a jeśli korzystamy ze smartfona, możemy użyć również aplikacji Google Meet.
Pstryk… i konto
Konto na selfie stało się bardzo popularnym sposobem zakładania rachunku podczas pandemii. Nie wymaga wizyty w oddziale, a w przypadku PKO Banku Polskiego wystarczy telefon z aplikacją mobilną IKO.
Jak to działa?
Jak otworzyć konto na selfie w aplikacji IKO? | PKO Bank Polski
Konto na selfie
Najpierw – mając już zainstalowaną bezpłatną aplikację IKO – trzeba zrobić zdjęcia obu stron dowodu osobistego.
Kolejny krok to selfie, czyli autoportret – zdjęcie wykonane aparatem telefonu.
Następny to wypełnienie wniosku. Całość nie powinna zająć więcej niż 5 minut.
Dane są przesyłane do banku i jeśli weryfikacja przebiegła pomyślne – maksymalnie w ciągu kolejnych 15 minut klient otrzymuje dostęp do konta przez aplikację mobilną IKO lub serwis bankowości online iPKO.
Otwarcie konta na selfie daje dostęp do karty debetowej, płatności zbliżeniowych telefonem, systemu BLIK czy zwykłych przelewów krajowych.
Powiedz, czego potrzebujesz
Zrób przelew, sprawdź stan konta i jego historię, doładuj telefon, zapłać BLIK-iem, zastrzeż kartę – wszystko to głosowo. Wspomniana aplikacja IKO ma obecnie możliwość wydawania podstawowych poleceń Asystentowi głosowemu. Wystarczy wybrać ikonę mikrofonu i – zamiast np. przeszukiwać menu – wypowiedzieć odpowiednią komendę .
To nowatorskie podejście do obsługi bankowości przez smartfon. Do tej pory, żeby zrealizować np. przelew, trzeba było znaleźć odpowiednią funkcję w aplikacji, wypełnić dane, zatwierdzić operację. Dziś wystarczy powiedzieć np. “zapłać 50 złotych za telefon” albo “przelej 100 złotych Jankowi”. Aplikacja sama odnajdzie odbiorcę na liście, wprowadzi kwotę i poprosi jedynie o potwierdzenie przelewu.
Asystent głosowy IKO jest cały czas rozwijany, do listy działań, które można wykonać z jego pomocą, będą dołączały kolejne.
Do urzędu przez bank
Pandemia sprawiła, że korzystanie z usług administracji publicznej stało się dużo bardziej popularne, w wielu przypadkach wręcz konieczne. Wniosek o 500+ czy w do programu Dobry Start, zakładanie działalności gospodarczej, uzyskanie Bonu Turystycznego, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta – te i wiele innych spraw można załatwić bez wychodzenia z domu.
Wystarczy wejść do zakładki e-urząd w PKO Banku Polskim.
Część z wymienionych usług można zrealizować, logując się jedynie do banku (np. wniosek o 500+ czy 300+).
Inne – głównie podpisywanie dokumentów urzędowych online – są możliwe po założeniu Profilu Zaufanego. To też nie wymaga od nas wychodzenia z domu. Profil można założyć na stronie PKO Banku Polskiego, potwierdzając swoje dane poprzez zalogowanie się do banku.
Weź IKO na drogę
Aplikacja IKO to narzędzie także dla podróżujących. Zakup biletu komunikacji miejskiej w aplikacji IKO jest prosty i trwa chwilę. Żeby to zrobić, trzeba wybrać miasto, rodzaj i liczbę biletów. Można kupić bilet dla siebie oraz dla współpasażerów.
Każdy kolejny zakup będzie jeszcze szybszy – jeśli dodamy interesujący nas typ biletu do zakładki ulubione.
W razie kontroli wystarczy pokazać ekran smartfonu – nie trzeba się nawet logować do aplikacji.
Z kolei dla tych, którzy dużo podróżują własnym samochodem, IKO udostępnia możliwość płacenia bezpośrednio z konta za autostrady.
Wystarczy wprowadzić do aplikacji IKO numer rejestracyjny. Na bramkach kamery sczytują numery, a szlaban idzie w górę. Pieniądze są pobierane z konta lub karty, zależnie od tego, co wybraliśmy.
Prezent również znajdziesz w aplikacji
Szukasz prezentu lub nie masz pomysłu na prezent? Kup kartę podarunkową. To usługa znana na rynku od wielu lat. Wykupiony dostęp do platform streamingowych, bony zakupowe do księgarni czy platform sprzedażowych albo pozwalające kupić aplikację na smartfona – to bardzo wygodny i atrakcyjny sposób na prezent.
Dotychczas zakup takiej karty wymagał wizyty na stronie dostawcy karty, wypełnieniu formularzy, konieczności płatności przelewem lub kartą. Dziś to samo – ale znacznie szybciej – można zrobić przez aplikację IKO i w serwisie iPKO.
Wystarczy wejść w odpowiednią zakładkę, wybrać kartę i potwierdzić zakup. Karta zostanie wysłana na adres mailowy i zachowana w Kartach podarunkowych w iPKO.
Partnerem materiału jest PKO Bank Polski.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS