A A+ A++

Z utęsknieniem czekasz na wiosnę? To dobry moment, aby na spokojnie zaplanować tegoroczną aranżację balkonu. Wygodne i praktyczne meble balkonowe? Owszem, bez tego ani rusz, ale to jeszcze nie wszystko, co może się przydać… Oto kilka pomysłów i wskazówek, dzięki którym twój balkon w nadchodzącym sezonie stanie się oazą przytulności.

Meble balkonowe – dopasuj je do rozmiaru i kształtu balkonu

Zastawiasz się, jakie meble balkonowe wybrać? Na to pytanie nie da się udzielić jednej jedynie słusznej odpowiedzi – sporo w tej kwestii zależeć będzie od ograniczeń, które narzuci ci twój osobisty balkon. Metraż i kształt – to głównie one zadecydują o tym, jakie meble balkonowe (i w jakiej liczbie) sprawdzą się najlepiej. Twój balkon jest raczej z gatunku tych niewielkich? Zamiast zatem na siłę starać się na nim upchnąć 2-osobową sofę ogrodową, znacznie lepiej będzie zdecydować się na komplet mebli balkonowych składający się z 2 krzeseł i niedużego stołu lub fotel w towarzystwie niewielkiego stolika pomocniczego. Warto też uważać z popularnymi fotelami sznurkowymi – większość z nich posiada siedziska skonstruowane na bazie koła, co w przypadku wąskich balkonów może okazać się nieco problematyczne w codziennym użytkowaniu.

Zasada właściwych proporcji – warto o niej nie zapominać

Pamiętaj o zachowaniu właściwych proporcji – zbyt wiele i/lub nieproporcjonalnie dużych elementów aranżacji umieszczonych na małej powierzchni tylko niepotrzebnie pomniejszy optycznie i tak już nie największą przestrzeń. To chyba oczywiste, że lepiej tego unikać, prawda? Jeśli balkon jest niewielki, dobrym wyborem mogą okazać się meble o ażurowej konstrukcji, które optycznie dodadzą aranżacji lekkości. Kierując się tą samą zasadą – masywne meble z technorattanu na małym balkonie mogą z kolei prezentować się w zbyt dominujący i przytłaczający sposób.

Jaki materiał mebli balkonowych sprawdzi się najlepiej?

Przed zakupem mebli balkonowych warto byłoby zastanowić się również nad tym, jak bardzo narażone one będą na działanie czynników atmosferycznych. To przecież oczywiste, że warunki pogodowe na zabudowanej loggii będą nieco mniej odczuwalne niż w przypadku balkonu pozbawionego ścianek bocznych i/lub zadaszenia. Jeśli meble balkonowe będą mocno narażone na ewentualny deszcz, dobrze sprawdzi się zarówno technorattan, tworzywa sztuczne, jak i bambus. Znaczenie będzie również mieć stopień ekspozycji na słońce – jeśli na balkonie silnie nasłonecznionym zdecydujesz się umieścić meble drewniane lub bambusowe, powinieneś pamiętać o ich systematycznej impregnacji i/lub olejowaniu. W przeciwnym wypadku intensywne promienie słoneczne mogą doprowadzić do ich przesuszania i pękania.

Plastikowe meble na balkon – plusy i minusy

Meble ogrodowe z tworzyw sztucznych nie bez powodu tak często wykorzystywane są jako meble balkonowe. PCV, polipropylen, technopolimery wzmocnione włóknem szklanym – to materiały nie tylko odporne na codzienne użytkowanie, ale i wytrzymałe na zmienne warunki pogodowe. To dobry wybór zwłaszcza dla fanów nowoczesnych aranżacji, w tym również zdeklarowanych minimalistów. Jeżeli jednak nie posiadasz loggii a całkowicie otwarty z obu stron balkon, warto dobrze zastanowić się nad zakupem mebli z plastiku, zwłaszcza jeśli balkon znajduje się na wyższym piętrze. Meble balkonowe z plastiku (nie wszystkie oczywiście) bywają dość lekkie, a co za tym idzie mało stabilne – w przypadku silnego wiatru (nie mówiąc już o regularnych wichurach, które ostatnimi czasy zdarzają się dość często) mogą się przemieszczać po balkonie, stanowiąc całkiem realne zagrożenie dla okien balkonowych.

Czy dywan na balkon to dobry pomysł?

Tak, pod warunkiem, że nie będzie to pierwszy lepszy dywan, z dowolnego materiału. Dywany winylowe, sizalowe lub z PCV – te dywany zewnętrzne nie bez przyczyny najczęściej da się spotkać w ofercie sklepów. Sporym zainteresowaniem, zwłaszcza pośród fanów proekologicznych rozwiązań przyjaznych dla środowiska, cieszą się również dywany ogrodowe wykonane z przetworzonych butelek PET. Choć wykonane z tych materiałów dywany bez wątpienia charakteryzują się wysoką odpornością na wilgoć, warto jednak mieć na uwadze, że w dotyku są dość szorstkie. Decydując się na dywan na balkon, pamiętaj również o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć go przed przemieszczaniem się po podłodze i niewygodnym w użytkowaniu rolowaniem. Jeśli dywan będzie stosunkowo ciężki a w dodatku będzie posiadać zabezpieczenie w postaci antypoślizgowego spodu, mocowanie go nie będzie konieczne, w przeciwnym wypadku warto byłoby jednak przytwierdzić go do podłogi (np. przy pomocy taśmy dwustronnej).

Oświetlenie balkonowe – jakie wybrać i jak je zaaranżować?

Piękna i sprzyjająca relaksowi aranżacja balkonowa to nie tylko wygodne meble, ale i nastrojowe oświetlenie, które docenisz w trakcie ciepłych wieczorów. Jeśli zależy ci na tym, aby balkon nabrał dodatkowej przytulności, najprościej będzie sięgnąć po ażurowe lampiony, które przyjemnie rozproszą światło, jak i latarenki – najlepiej takie z przeszklonymi ściankami, które zabezpieczą świecę lub tealighta przed ewentualnymi podmuchami wiatru. A może dekoracyjny sznur światełek led owinięty wokół balustrady lub umocowany w ramach okiennych? Jak sam widzisz, niewiele potrzeba, aby atmosfera na balkonie stała się jeszcze bardziej przytulna i nastrojowa…

Materiał promocyjny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMinisterstwo Sprawiedliwości zapowiada zmiany w księgach wieczystych przy hipotekach
Następny artykułBudowa zapory pod nadzorem policjantów [FOTO]