„100 przeszczepień w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu” – konferencja pod takim tytułem odbyła się w tej toruńskiej placówce.
W marcu 2023 roku przy Oddziale Hematologii i Transplantacji Szpiku Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu powstało Toruńskie Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy. Jego celem jest prowadzenie diagnostyki i leczenia chorych na choroby nowotworowe krwi oraz stworzenie nowej jakości leczenia pacjentów chorujących na szpiczaka mnogiego poprzez kompleksowe podejście do tego złożonego nowotworu, na miarę XXI wieku.
Przyczynkiem do zorganizowania konferencji z udziałem autorytetów medycznych było wykonanie setnego przeszczepu szpiku. W wydarzeniu, które odbyło się 15 marca 2024 r. w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim, udział wzięli i wygłosili prelekcje: prof. dr hab. Wiesław Jędrzejczak („Czy w czasie Mikołaja Kopernika ludzie chorowali na szpiczaka mnogiego?”), prof. dr hab. Artur Jurczyszyn („Najnowsze metody leczenia szpiczaka mnogiego”), prof. dr hab. Jan Styczyński („Terapia CAR”) oraz dr n. med. Grzegorz Charliński („100 przeszczepień szpiku w Toruniu”), który w roku 2017 dokonał w pierwszego przeszczepu szpiku w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu.
– Sto to nie tylko liczba. To przede wszystkim stu pacjentów, którym udało się pomóc, z czego jesteśmy niezmiernie dumni – podkreśliła Justyna Wileńska, dyrektorka Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
– Toruńskie Centrum Leczenia Szpiczaka i Amyloidozy oraz Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku to miejsca szczególne nie tylko na toruńskiej mapie medycznej, ale i w całym województwie. Tu ratuje się to co najcenniejsze – życie – mówił prezydent Michał Zaleski, który objął patronat honorowy nad wydarzeniem. – Zaletą tego miejsca jest, że leczenie odbywa się w jednym ośrodku – od leczenia wstępnego, przez przeszczepienie, aż po opiekę po przeczepieniu. Jest to dla pacjenta korzystne i wygodne, a dodatkowo daje poczucie, że jest się blisko domu. Ważne jest też to, że Centrum znajduje się w szpitalu wielospecjalistycznym, w którym istnieje możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia lekarzy wielu specjalności – dodał prezydent.
Co roku tylko w województwie kujawsko-pomorskim przybywa około 100 nowych pacjentów, u których zdiagnozowano szpiczaka plazmocytowego. To złośliwy nowotwór krwi. By wcześnie wykryć chorobę, zaleca się, by każda osoba przynajmniej raz w roku wykonała badania profilaktyczne. Nawet niewielkie odchylenie od normy może wskazać, że choroba jest we wczesnym stadium.
Fot. Agnieszka Bielecka
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS