A A+ A++

Przed nami wybory parlamentarne. Wszystkim, którzy jutro (15 października) wybierają się do lokali wyborczych, przypominamy o najważniejszych zasadach, związanych z głosowaniem. Jednocześnie zwracamy uwagę, że do zakończenia jutrzejszego głosowania, wszystkich obowiązuje cisza wyborcza, co oznacza bezwzględny zakaz agitacji wyborczej.

15 października Polacy pójdą do urn, by wybrać nowych posłów i senatorów. W naszym mieście do głosowania uprawnionych jest 52 020 osób. Lubinianie, którzy chcieli zagłosować w innym miejscu, niż wynika to z miejsca ich zameldowania, mogli zgłosić się do Urzędu Miejskiego, by pobrać papierowe zaświadczenie o prawie do głosowania. Będą musieli je pokazać członkom komisji wyborczej w lokalu, w którym zamierzają oddać swój głos. Takie zaświadczenie pobrało w Lubinie niemal 700 osób.

Lubinianie będą głosować w 51 lokalach wyborczych na terenie miasta. Tradycyjnie większość z lokali zlokalizowana będzie w siedzibach szkół i przedszkoli.

Trzy z lokali na terenie Lubina zmieniły swoje dotychczasowe siedziby. Osoby głosujące dotychczas w dawnym Zespole Szkół i Placówek Oświatowych przy ul. Składowej 3, teraz głosować będą w Przedszkolu Miejskim nr 2 przy ulicy Stanisława Staszica 2 (Aktualna siedziba Obwodowej Komisji Wyborczej nr 5);

Głosujący dotychczas w dawnym Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym w Lubinie przy ul. Jastrzębiej 1, po zmianach udadzą się do Przedszkola Miejskiego nr 12 przy ulicy Jastrzębiej 2 . (Obwodowa Komisja Wyborcza nr 15).

Osoby, które dotychczas głosowały w Szkole Podstawowej nr 5 w Lubinie przy ul. Jana Kilińskiego 12, teraz muszą się udać do Spółdzielni Mieszkaniowej MAŁOMICE I przy ulicy ul. Małomicka 48F (Obwodowa Komisja Wyborcza nr 47).

Trzeba też pamiętać, że nie wszystkie lokale wyborcze są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Numery lokali nieprzystosowanych to: 2, 3, 4, 7, 8, 11, 13, 15, 17, 18, 20, 21, 26, 29, 34, 36, 37, 38, 42, 44, 47, 48, 49, 50, 51.

Osoby, które nie wiedzą, gdzie powinny głosować, mogą to sprawdzić TUTAJ.

Jeśli chodzi o same wybory, czynne prawo wyborcze ma każdy pełnoletni obywatel naszego kraju. Należy pamiętać, by idąc do lokalu wyborczego, zabrać ze sobą dowód tożsamości bądź inny dokument ze zdjęciem.

Każdy wyborca otrzyma trzy odrębne karty do głosowania. Jedna zawiera nazwiska kandydatów do Sejmu, druga do Senatu, a trzecia to karta referendalna. Oczywiście wyborca może odmówić pobrania którejkolwiek z nich, jeśli nie chce brać udziału w którymś głosowaniu.

By nasz głos był ważny, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata na jednej karcie. Głos będzie nieważny w przypadku zaznaczenia X przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list albo jeśli nie postawi go wcale. Będzie natomiast ważny, jeśli znak X postawimy przy większej niż jeden liczbie kandydatów z tej samej listy. Wówczas pierwszeństwo uzyskania mandatu otrzyma kandydat będący wyżej na tej liście. Na ważność głosu nie wpływają żadne dopiski, znaki czy numery postawione przez wyborcę na karcie do głosowania. Informacje o tym, jak oddać ważny głos, znajdziemy również na karcie wyborczej.

W przypadku referendum głos ważny jest wtedy, gdy głosujący postawi znak X w jednej z kratek przy odpowiedzi na dane pytanie. Będzie nieważny, jeśli znak X nie zostanie postawiony w żadnej z kratek lub będzie postawiony w obu kratkach przy jednym pytaniu. Tu również na ważność głosu nie wpłyną dopiski pozostawione przez wyborcę na karcie referendalnej. Co istotne, kwestia znaków graficznych naniesionych w obrębie kratki została inaczej uregulowana w referendum i w wyborach. W przypadku referendum takie znaki, np. zamazanie kratki, przekreślenie znaku w kratce czy postawienie znaku, który nie jest znakiem X, powodują nieważność głosu w zakresie danego pytania.

Lokale wyborcze 15 października w całej Polsce będą czynne od godziny 7.00 do 21.00.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAutorzy legendarnych serii książek pozywają OpenAI, właściciela ChatGPT
Następny artykułKonkurs: Już 20 października koncert pt. „ABBA I INNI SYMFONICZNIE” – Kto chce bilety?