W komunikacie opublikowanym przez rząd napisano, że “Polskę i Japonię łączy wielowymiarowe partnerstwo strategiczne”. “Obecnie opracowywany jest plan współpracy na kolejne pięć lat. Strona polska liczy na zaangażowanie się Japonii w inicjatywę Funduszu Trójmorza, promowaną od kilku lat przez państwa Europy Środkowo-Wschodniej” – czytamy.
Gospodarka i atom
Jak dodano, “Polska stara się zainteresować stronę japońską wykorzystaniem posiadanych przez nią wysoko rozwiniętych czystych technologii w procesie modernizacji polskich zakładów energetycznych”. “Zależy nam również na pogłębieniu współpracy w zakresie badań nad energetyką atomową. Jednym z naszych priorytetów jest także rozwój wymiany handlowej, w szczególności otwarcie japońskiego rynku po polskie produkty spożywcze” – napisał rzecznik rządu Piotr Mueller.
Japońskie firmy inwestują nad Wisłą
Jak podano w komunikacie, firmy z Japonii są jednymi z największych inwestorów zagranicznych w naszym kraju. “Skumulowana wartość zobowiązań z tytułu japońskich BIZ w Polsce wyniosła na koniec 2018 r. 955 mln USD (na podst. NBP). W Polsce funkcjonuje około 300 japońskich firm, które utworzyły do tej pory ok. 40 tys. miejsc pracy. W 2021 r. 30-lecie swojej działalności w Polsce obchodzi koncern Toyota” – poinformowano w oświadczeniu.
Jutrzejsza rozmowa telefoniczna szefów rządów Polski i Japonii będzie pierwszą od powołania Yoshihide Sugi na stanowisko premiera 14 września 2020 roku. Zastąpił on na tym stanowisku Shinzo Abe, który był szefem japońskiego rządu od grudnia 2012 roku.
Czytaj też:
Premier Japonii ogłosił stan wyjątkowy w Tokio
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS