Rocznica jest po raz trzeci obchodzona jako Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Centralne obchody organizują Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
105 lat temu Wielkopolanie pokazali, jak wielką siłę ma ludzka solidarność! 105 lat temu nas przodkowie sięgnęli po broń, by walczyć o wolność. Wybuchło powstanie wielkopolskie, a potem nadeszło upragnione zwycięstwo
– podkreślił gospodarz obchodów, marszałek Marek Woźniak.
Uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów na mogile gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Kwiaty pojawią się też przy tablicach pamiątkowych poświęconych m.in. dowódcom powstania, Ignacemu Janowi Paderewskiemu i pierwszemu poległemu powstańcowi, Franciszkowi Ratajczakowi.
W intencji powstańców wielkopolskich w poznańskiej farze zostanie odprawiona msza św. Po niej, o godz. 16.40 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich odbędą się centralne uroczystości i ceremonia złożenia kwiatów. O tej samej godzinie, przyjętej umownie jako czas rozpoczęcia powstania, autobusy i tramwaje zatrzymają się na minutę, a pasażerowie wysłuchają okolicznościowego komunikatu.
Na pamiątkę wybuchu powstania budynki na starówce w Jarocinie podświetlone zostaną na czerwono. Na ulicy Powstańców Wielkopolskich zawisną flagi powstańcze i narodowe. O 16:40 na rynku zabiją kościelne dzwony i zawyją syreny. Nieco później w parku przed Pałacem Radolińskich odpalonych zostanie 105 rac, a w murach pałacu burmistrz Jarocina wręczy nagrody im. gen. Stanisława Taczaka za zasługi dla Ziemi Jarocińskiej.
Mieszkańcy Wrześni o 17-ej spotkają się przy powstańczym pomniku na cmentarzu parafialnym, a dwie godziny później we Wrzesińskim Ośrodku Kultury obejrzą – sfinansowany przez miasto – film pt. „Wrześnianie w powstaniu wielkopolskim”, który swoją premierę miał półtora roku temu.
Powstańcze uroczystości w gminie Książ Wlkp. odbędą się w dwóch wsiach. I tak na 9 rano w Mchach zaplanowano znakowanie powstańczych grobów, a na 10 mszę oraz ceremonię patriotyczno-artystyczną w Chwałkowie Kościelnym.
PAP/R. Regulski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS