A A+ A++

W kolejnym spotkaniu z cyklu „Pegaz na biegunach” znana fotografka i dziennikarka Julia Zabrodzka opowie o szkołach korridy w Andaluzji, gdzie zaledwie kilkuletni chłopcy rozpoczynają przygotowania do walk z bykami.

Jesienią ubiegłego roku mieliśmy okazję obejrzeć wystawę fotografii Julii Zabrodzkiej „Do pierwszej krwi”. O kulisach powstawania tego projektu, który zrealizowała podczas sześciu podróży do Andaluzji w ciągu ostatnich pięciu lat, opowie podczas najbliższego spotkania z cyklu „Pegaz na biegunach”, w czwartek 20 maja, w Domu Kultury w Piasecznie.

– Chciałam zobaczyć, jak wygląda przygotowywanie kilku-, kilkunastoletnich chłopców (bo dziewczynki zdarzają się w tym gronie sporadycznie) do tego, by kiedyś stanęli oko w oko z ważącym pół tony bykiem – opowiada Julia Zabrodzka. – Za każdym razem przesuwałam granicę tego, co chciałam obejrzeć i uwiecznić na fotografii.

O gwizdaniu męża, bagażu z dzieciństwa i „Powrocie z Bambuko” opowiadała Katarzyna Nosowska

Sztuka zabijania?

„Na arenie robią śmieszne miny i wymachują miniaturowymi kapami. Na początku śmierć ich nie dotyczy, jeszcze nie zaczęli jej rozumieć. Mają po 9-10 lat. Nie wiedzą, co znaczy zabić, chociaż wielu z nich śmierć widziało już wielokrotnie. Jednak to nie chęć zabijania ich przyciąga, ale mit ubranego w złoto torreadora. Zapatrzeni w przeszłość rodzice i dziadkowie od małego zabierali ich na arenę lub pokazywali walki byków w telewizji. Wychowane w kulcie korridy dzieci, popychane przez nostalgię i ambicje swoich bliskich, trafiają do szkół, gdzie mają kształcić się na torreadorów. Po szkole przychodzi czas na zajęcia praktyczne – w hodowlach organizowane są walki z cielakami, na początku bezkrwawe. Najlepsi trafiają na tzw. fiestas taurinas. Tam nastolatkowie po raz pierwszy pokazują swoje umiejętności przed publicznością – i po raz pierwszy zabijają. Większość z nich lubi myśleć o walce jako równoprawnym pojedynku. Jednak to byk zazwyczaj przegrywa” – czytamy w materiałach promujących cykl fotografii.

Julia Zabrodzka to ceniona fotografka i dziennikarka. Przez ostatnie 10 lat była związana z magazynami „Podróże” i „Voyage”. Publikowała też m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Piśmie”,„Polityce”, „Znaku”, „Esquire”, „Kukbuku”, „Zwierciadle” i „The Guardian”. Finalistka konkursów fotograficznych: im. Krzysztofa Millera „Odwaga patrzenia”, „Talent Roku” galerii Pix.house i dwukrotnie „Grand Press Photo”, laureatka „Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej” i „Leica Street Photo”. Podczas studiów przez półtora roku mieszkała na północy Hiszpanii, a od 2016 r. regularnie wraca na południe tego kraju, do Andaluzji, gdzie realizuje dwa projekty fotograficzne.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 19:30. Można je obejrzeć na FB Centrum Kultury w Piasecznie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoruszające zdjęcie pielęgniarki. Wrocławianin nagrodzony Grand Press Photo [WYWIAD]
Następny artykuł“Tajemnicza” siła przewróciła go na ziemię. Zemścił się na szlabanie [WIDEO]