W podróż sentymentalną sięgającą kilkunastu lat wstecz zabrali studentów świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pracownicy Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej. Okazją był jubileusz 10-lecia współpracy Zespołu Literackiego UTW i MPBP, która odbywa się w ramach cyklu „Z literaturą przez świat”. Nie zabrakło gratulacji, tortu i życzeń.
– Naszym spotkaniom, które w zasadzie miały miejsce od momentu powstania świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Zespołu Literackiego, towarzyszą interesujące dyskusje, możliwość twórczego wykorzystania wiedzy płynącej z książek i literatury. Promujemy współczesną literaturę polską i obcą oraz przybliżamy sylwetki pisarzy. Warsztaty poszerzają horyzonty literackie, uczą nas myślenia krytycznego, a my uczymy się od siebie nawzajem – wyjaśniała Anita Woźniak, która prowadzi spotkania wspólnie z Wiolettą Kimak-Gębałą.
W ramach współpracy, oprócz zajęć klubowych, uczestniczki podejmują różne projekty, organizują mnóstwo spotkań, wykładów i wieczornic w ramach obchodów roku pisarzy, wydarzeń historycznych czy jubileuszy literackich, na przykład „Balsam dla duszy kobiety”, „Boska Nurowska”, „We mnie jest płomień, który myśli. Pogadanki Herbertowskie”, „Literaci Lubelszczyzny”, „Poezja bywa kobietą”, „Gloria victis. Chwała zwyciężonym”. Pasjonatki literatury włączają się też w akcje typu „Tydzień Bibliotek”, „Noc Bibliotek” czy „Narodowe czytanie”. Chętnie integrują się z młodymi czytelnikami, na przykład „Kolędowanie łączy pokolenia”, spotkanie dla przedszkolaków w Roku Marii Konopnickiej „Co słonko widziało” i dla młodzieży „Niektórzy lubią poezję. Śladami lubelskich poetów”. Lubią również wspominać i z okazji 65-lecia Świdnika zabrały mieszkańców na „Sentymentalny spacer po mieście”, przywołując powstanie Adampola, WSK, pierwszych szkół. Uczestniczki zajęć biorą też udział w edukacji filmowej seniorów i są współorganizatorkami wystaw Ośrodka Terapii i Rozwoju.
– Dziękujemy paniom z Zespołu Literackiego za długoletnią przyjaźń, wrażliwość, ciepłą atmosferę naszych spotkań – mówiła A. Woźniak. – Mają wielki oręż w ręku i jest nim doświadczenie, którym dzielą się nie tylko z nami, ale również z młodszym pokoleniem. Są dojrzałe, mądre, ciekawe świata, kreatywne i otwarte na wszelkie pomysły. Czują się młode duchem i nie wycofują się z życia społecznego, co więcej, bardzo aktywnie w nim uczestniczą. Życzymy naszym paniom dużo zdrowia, aby pozwalało ono na aktywne życie i realizację pasji, a także wszelkiej pomyślności i szczęścia. Mamy nadzieję, że kolejne lata przyniosą jeszcze wiele okazji do spotkań, bo przecież przed nami wiele wyzwań.
– Dziękujemy za wspaniałe zajęcia, za to, że zawsze byłyście panie chętne i przygotowane, że wspierałyście nas w działaniach czytelniczych – dodała W. Kimak-Gębała.
Uczestniczki spotkań również nie kryły wzruszenia, przyznając, że są one dla nich wielkim przeżyciem i zawsze z niecierpliwością na nie czekają.
– To kawał naszego życia i pracy, dużo naszych wzruszeń, moc możliwości, żeby czytać, pogłębiać swoją wiedzę, rozwijać zainteresowania – podkreślała Halina Ciechomska, która prowadzi Zespół Literacki UTW. – Dzięki paniom z biblioteki naprawdę dotarłyśmy tam, gdzie być może same nie mogłybyśmy dotrzeć. To one często wskazywały nam kierunek, drogę, którą mogłybyśmy podążać. Dyskusje zawsze były ciekawe, pokazywały nas same, to jak widzimy problemy ukazywane w literaturze. Przez to również mogłyśmy poznać się nawzajem. Bardzo ważne jest właśnie samo spotkanie z drugim człowiekiem. Znamy się wprawdzie chyba od 17 lat, ale nie mamy czasu się sobą znudzić. Lubimy się, dzielimy doświadczeniami, opowiadamy o swoich sprawach życiowych. Cieszymy się na każde zajęcia. Dzielimy się wrażeniami, co która przeczytała, co poleca, co jest interesująca. Książki to skarbnica mądrości, sięgajmy po nie jak najczęściej. Wybór jest naprawdę ogromny. Ubolewamy, jeśli z jakiegoś powodu nie ma zajęć. Z nostalgią przyjmiemy wakacyjną przerwę, ale myślę, że okazjonalnie będziemy się spotykały.
Do Zespołu Literackiego mogą dołączyć studenci UTW. Będą mieli na to szansę od nowego roku akademickiego.
aw
Last modified: 16 maja, 2023
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS