Szkoła istnieje od 1998 roku i jest pierwszą w Polsce szkołą dla wybitnie uzdolnionych uczniów. Swoją tradycją nawiązuje do działającego od XVI w. Gimnazjum Akademickiego, słynnej toruńskiej szkoły wyższej doby staropolskiej, oraz powołanego przy Uniwersytecie Wileńskim Państwowego Liceum im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.
Uroczystość z okazji 25. rocznicy powstania Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu oraz aktu nadania szkole sztandaru odbyła się w piątek 13 października 2023 r. w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Była to znakomita okazja do podsumowań i wspomnień, ale także refleksji nad rozwojem i przyszłością placówki. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele zarządu województwa kujawsko-pomorskiego, władz miasta, władz UMK, cała społeczność szkolna, kadra nauczycielska, pracownicy niepedagogiczni, uczennice i uczniowie, rodzice, emerytowane nauczycielki i nauczyciele, emerytowani pracownicy niepedagogiczni szkoły oraz absolwenci.
Jak powiedziała dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego dr Beata Trapnell: – Nasza szkoła jest wyjątkowa i nieprzeciętna, dla nieprzeciętnych młodych ludzi. Od 25 lat nieustannie uskrzydla, zachęcając ciągle do rozwoju, dając narzędzia do pracy nad lepszą wersją siebie i świata, tworząc historię tej jedynej w skali kraju szkoły. Chciałabym, abyśmy dziś, słuchając historii szkoły skupili się na tym jakie są nasze korzenie i co nam daje nasza Alma Mater, po to abyśmy uskrzydleni przeszłością, z ufnością i radością wylatywali w przyszłość – podkreśliła dyrektor ULO.
W imieniu prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, obecny na uroczystości zastępca prezydenta Paweł Gulewski przekazał byłym i obecnym dyrektorom i nauczycielom szkoły oraz uczestnikom tegorocznego jubileuszu słowa uznania i wdzięczności za pracę edukacyjną, która jest chlubą Torunia. Prezydent zaznaczył, że o Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym mówimy w Toruniu wyłącznie w superlatywach. Szkoła zasłużyła na nie dzięki nieprzeciętnej i owocnej pracy swoich profesorów i licealistów, którzy już wiele lat temu określili jej wizerunek jako jednego z najlepszych liceów w Polsce.
– Pozdrawiam całą i wielopokoleniową wspólnotę nauczycielsko-uczniowską, dla której możliwość korzystania z nauki w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym było lub jest zaszczytem i wielką edukacyjną przygodą. Gratuluję Państwu zyskania znaku szkolnej tożsamości, jakim jest nadawany sztandar, a także utrzymywania wysokiej zdawalności na maturach, stale powiększającego się grona laureatów i finalistów olimpiad ogólnopolskich, stałej kooperacji naukowej liceum z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, a także wyśmienitej pozycji w krajowych rankingach najlepszych szkół w kraju – podkreślił prezydent.
Zastępca prezydenta Paweł Gulewski wręczył na ręce dyrektor szkoły szklanego anioła – symbol miasta Torunia.
Przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski powiedział, że obchody rocznicowe są niecodziennym wydarzeniem. – To czas świętowania, ale także podsumowań, wspomnień o ludziach i wydarzeniach tworzących bogatą, wspaniałą tradycję tego miejsca. Działalność prowadzona przez Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące dowodzi, że wspólne dzieło wszystkich wyjątkowych osób związanych zawodowo ze szkołą oraz jej absolwentów jest kontynuowane. Wielką radością i chlubą dla naszego miasta są osiągnięcia liceum, które corocznie zajmuje miejsca w ścisłej czołówce w ogólnopolskim rankingu liceów ogólnokształcących i uznawane jest powszechnie za jedno z najlepszych liceów w Polsce – przypomniał przewodniczący Rady Miasta. Przy okazji swojego wystąpienia życzył jubilatom wielu pomysłów i ciekawych rozwiązań sprzyjających rozwijaniu zainteresowań, talentów i umiejętności, będących podstawą dobrego funkcjonowania w nowoczesnym świecie. – Niech będą to lata przepełnione dumą z osiągnięć uczniów, z dokonań kadry pedagogicznej, która każdego dnia dba o wysoki poziom nauczania i sukcesy edukacyjne uczniów.
Pomysł utworzenia Liceum Akademickiego w Toruniu, mającego kształcić zdolnych uczniów z Torunia i województwa, zrodził się w 1993 r. wśród władz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Nad projektem jego uruchomienia pracowały wspólnie władze uczelni, ówczesnego województwa toruńskiego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. W 1996 r. powołano Radę Nadzorczą Liceum Akademickiego, która nadzorowała powstanie szkoły.
Uroczyste powołanie do życia Liceum Akademickiego miało miejsce 21 stycznia 1998 r., a jego Rada Nadzorcza została zastąpiona przez Radę Programową. Pierwszym dyrektorem placówki został dr Jerzy Wieczorek, pierwszy demokratyczny prezydent miasta Torunia. Listę przyjętych uczniów do nowo powstałej placówki ogłoszono 15 lipca, a działalność edukacyjną rozpoczęła ona 1 września tegoż roku.
Fot. Wojtek Szabelski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS