A A+ A++

21 lipca 1993 roku Rada Miejska w Opocznie uchwałą w sprawie zatwierdzenia Regulaminu Organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Opocznie określiła, że do zakresu działania i kompetencji Burmistrza należy tworzenie straży miejskiej. Osobą najbardziej zaangażowaną i odpowiedzialną za organizację straży miejskiej w Opocznie był ówczesny, wieloletni Sekretarz Miasta mgr Jan Zakrzewski. W dniu 15 września 1993 r. Burmistrz Miasta Opoczno mgr Andrzej Księżki wydaje zarządzenie, które powołuje Straż Miejską w Opocznie i nadaje jej statut. Od tej chwili rozpoczynają się działania zmierzające do fizycznego utworzenia straży. Rozpoczęta zostaje rekrutacja kandydatów. Na Ogłoszenie o naborze odpowiedziało 70 osób na planowanych 10 etatów. Miesiąc październik i listopad to okres intensywnego szkolenia kandydatów prowadzonego przez funkcjonariuszy Komendy Rejonowej Policji polegające na wspólnych patrolach z policjantami w Opocznie i Strażą Miejską w Tomaszowie Mazowieckim. Z dniem 22 listopada 1993 r. do służby w straży miejskiej przystąpiło 12 osób. Siedzibą – biurem była świetlica w budynku C Urzędu Miasta. Do dyspozycji straży przydzielono samochód Żuk. Pierwsze służby pełnione były po cywilnemu. Następnie strażnicy wyposażeni zostali w umundurowanie wzorowane na mundurach policjantów amerykańskich – koloru granatowego czapka ośmiokątna. Ważnym i przełomowym okresem w historii straży był koniec roku 2019 kiedy to 18 grudnia jednostka przeniosła się do nowej siedziby na ulicy Piotrkowskiej 7. Nowe miejsce pracy Strażników miejskich posiada odpowiednią bazę lokalową przystosowaną do prowadzenia Systemu Monitoringu Miejskiego. Jednak to co najważniejsze płynące z nowej lokalizacji to fakt wyjścia do społeczeństwa naszego miasta. Bezpośrednie wejście z ul. Piotrkowskiej powoduje, że w tej chwili drzwi do naszej strażnicy prawie się nie zamykają. Przychodzą do nas mieszkańcy i rozmawiają o swoich problemach – jesteśmy po to aby im pomagać, podsumowuje komendant Dariusz Rzepka.

Ostatnie lata działalności Straży Miejskiej były dla nas bardzo ważne i zarazem burzliwe. W 2020 roku Burmistrz Opoczna Zarządzeniem dokonał zmian w Regulaminie Straży Miejskiej i w struktury Straży Miejskiej został włączony dział Ochrony Ludności, Zarzadzania Kryzysowego i Ochrony Przeciwpożarowej, a także uruchomiony został Monitoring Wizyjny Miasta. Przez ostatnie 3 lata monitoring wizyjny miasta przeszedł dynamiczny rozwój z 56 kamer w 12 lokalizacjach na koniec 2019 roku do 190 kamer w 32 lokalizacjach wg stanu na dzień dzisiejszy. Był to moment przełomowy i nadający o wiele większy zakres działalności niż był prowadzony dotychczas. Obecnie w Straży Miejskiej pracuje 7 strażników i 8 innych pracowników do zadań związanych z Ochroną Ludności, Zarzadzaniem Kryzysowym, Ochroną Przeciwpożarową i obsługą Monitoringu Wizyjnego Miasta. Strażnicy pełnią służbę w systemie dwuzmianowym, tj. w godzinach 6-14 i 14-22 w patrolach pieszych i zmotoryzowanych. W zależności od potrzeb, pełniona jest służba w innych godzinach, jak również w dni wolne od pracy i święta. Pracownicy Monitoringu pracują 24 godziny na dobę w systemie 8 godzinnych zmian.

Innym ważnym działem obsługiwanym przez Straż Miejską w Opocznie jest zapewnienie sprawności systemu bezpieczeństwa mieszkańców gminy Opoczno realizowanego w zakresie:

  • obronności państwa,
  • prowadzeniu kwalifikacji wojskowej,
  • zapobieganiu i reagowaniu w przypadku klęsk żywiołowych,
  • zarządzaniu kryzysowym,
  • pozamilitarnych przygotowań obronnych oraz obrony cywilnej gminy,
  • nadzoru i koordynacji działalności jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych

Zarzadzanie wszystkimi ww. działaniami oraz finansowanie wszystkich wymienionych elementów systemu bezpieczeństwa gminy to również domena jednostki.

Oprócz wyżej wymienionych dziedzin wysiłek strażników miejskich jest skupiony na realizacji zadań z zakresu ochrona środowiska. W czasie pandemii od marca 2020 roku działania Straży Miejskiej w Opocznie rozszerzone zostały o nowe dziedziny związane z dystrybucją dziesiątek tysięcy maseczek dla mieszkańców gminy, organizacją miejsc kwarantanny, dowozem mieszkańców na szczepienia oraz kontroli zasad przestrzegania kwarantanny. Były to nowe zadania zlecone straży miejskiej ale dzięki odpowiedniej organizacji i zarządzaniu zostały zrealizowane w sposób wzorowy poprawiając bezpieczeństwo naszych mieszkańców.

W lutym 2022 roku w związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, Polska naturalnie stała się głównym przystankiem dla uchodźców wojennych, a dla wielu również domem. Burmistrz Opoczna wyznaczył straż miejską jako koordynatorów organizowania i udzielania pomocy obywatelom Ukrainy. Koordynowaliśmy punkt zbiórki jedzenia i odzieży, organizowaliśmy transporty i noclegi dla osób przybywających do naszej gminy.

Od początku utworzenia straży miejskiej pracują w niej strażnicy: Kołodziejczyk Paweł, Kozłowski Bogdan oraz Kalata Robert.

Komendanci Straży Miejskiej w Opocznie:
1993 – 1994 Artur Jankowski
1994 – 1996 Zenon Wereszka
1997 – 1998 Agnieszka Róg
1998 – 2007Antoni Rutowicz 
2007 – 2016 Zbigniew Badowski.
2016 – 2018 Tadeusz Brola.
od 19 września 2019 do chwili obecnej – Dariusz Rzepka.

Uroczystość 30-lecia Straży Miejskiej w Opocznie była okazją do spotkania po latach wspólnej pracy i działalności na rzecz budowania bezpieczeństwa mieszkańców naszej gminy. W spotkaniu uczestniczyli byli burmistrzowie Miasta Opoczna, radni kadencji 1990-94 oraz aktualnej kadencji, byli pracownicy Straży Miejskiej w Opocznie i zaproszeni goście reprezentujący wszystkie jednostki samorządu powiatowego ze Starosta Opoczyńskim oraz wójtami gmin.

Nie zabrakło wśród gości również współpracujących na co dzień z naszą Strażą komendantów Straży Miejskiej z Łodzi, Częstochowy, Piotrkowa Tryb. czy też Tomaszowa Maz., jak również inspektorów i komendantów powiatowych służb i instytucji. Nie bez znaczenia była na tej uroczystości obecność wszystkich dyrektorów szkół i przedszkoli naszej gminy, jednostek kultury, prezesów spółek gminnych oraz dyrektorów wydziałów Urzędu Miejskiego na co dzień współpracujących z nasza jednostka Straży Miejskiej.

Znamienite są tu słowa Komendanta Dariusza Rzepki „Pomagając i opiekując się na co dzień innym to my spłacamy długi wobec tych, którzy nam kiedyś pomogli. Równocześnie zaciągamy nowe, bo od ludzi, z którymi coś robimy “czerpiemy siły do życia”. Patrząc na zgromadzone tu audytorium jestem pewien że jest tak właśnie dziś.”

Uroczystość 30-lecia Straży Miejskiej w Opocznie była okazją do podziękowania tym, którzy wnieśli wysiłek w tworzenie i funkcjonowanie Straży Miejskiej poprzez wręczenie odznaczeń i pamiątkowych medali wydanych specjalnie na tę uroczystość.

„Krzyż Zasługi” Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych Rzeczypospolitej Polskiej wręczany przez Pana Prefekta Krajowego Artura Hołubiczko oraz Prefekta Wojewódzkiego KRKSMiG Pana Piotra Czyżewskiego otrzymali:

  • Burmistrz Miasta Opoczno Dariusz Kosno
  • Sekretarz Miasta Janusz Klimek
  • St. Inspektor Paweł Kołodziejczyk

„Dyplom za Zasługi” Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych Rzeczypospolitej Polskiej wręczany przez Pana Prefekta Krajowego Artura Hołubiczko wraz z Prefektem Wojewódzkim KRKSMiG Panem Piotrem Czyżewskim oraz Burmistrza Miasta Opoczna Dariusza Kosno otrzymali:

  • St. insp. Bogdan Kozłowski
  • St. insp. Robert Kalata
  • St. insp. Tomasz Róg.

Wszyscy wyróżnieni i zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe grawery i okolicznościowe medale z okazji 30-lecia Straży Miejskiej w Opocznie ufundowane z tej okazji przez samorząd Miasta Opoczna.

Uroczystość zakończyła się degustacją tortu oraz licznymi wspomnieniami minionych chwil wspólnej pracy na rzecz mieszkańców gminy.

Prezentacja – 30 lecie Straży Miejskiej w Opocznie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW sobotę rusza liga halowa w Charzykowach
Następny artykułMovember w Toruniu. Rektor UMK zachęca mężczyzn, aby badali swoje jądra