A A+ A++

W niedzielę 28 sierpnia w Jaśliskach obchodzono jubileusz 130-lecia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaśliskach oraz 75-lecie działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Posadzie Jaśliskiej. Wielu strażaków zostało odznaczonych za zasługi w ochotniczym pożarnictwie.

Rys historyczny OSP Jaśliska

– „W 1885 roku straszna klęska pożaru nawiedziła Jaśliska. A mianowicie dnia 18 października w dzień św. Łukasza w niedzielę … po podniesieniu stał się wielki rozruch między ludem tłumnie na nabożeństwo w kościele zgromadzonym. Okrzyk: gore !!! – przeraził wszystkich. Tłumy wypychały się gwałtem z kościoła, ale nikt przy tym ścisku nie poniósł uszczerbku na ciele, gorał dom żydowski tuż w pobliżu kościoła położony, silny wiatr niósł snopy palącej się słomy na dach dzwonnicy, według ludzkiego rozumienia nie było dla kościoła ratunku. Lud z kościoła wyrojony płakał i na kolanach błagał Boga o uratowanie Bożego domu; ja dokończywszy Mszę św. pochwyciłem Najświętszy Sakrament w monstrancji i w panice wybiegłem z kościoła, a obaczywszy co się dzieje, przeżegnałem ogień i wiatr monstrancją i (…) stał się cud w oczach całego ludu. Wiatr nagle zmienił kierunek i kościół ocalał. Tego dnia zgorzały 4 domy. Ale za to 20 października we wtorek w samo południe zgorzała cała północno – zachodnia połać miasteczka i cała ulica Daliowska. Pożar wszczął się i tym razem w domu żydowskim. Szkoda była wielka i nędza pogorzelców wielka, zgorzały do szczętu plony już z roli zebrane i w domach nagromadzone” – przypomniał historię dh Piotr Urban – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Jaśliskach.

Opisane powyżej dwa pożary w odstępie 2-dniowym oraz wiele innych, licznych pożarów trawiących gęstą drewnianą zabudowę miasteczka były niewątpliwie powodem do powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaśliskach w 1892 roku.

Jak możemy przypuszczać, data powstania jest umowna, ponieważ jedyne wiarygodne źródło mówi o dacie po 1892 r.  Pierwszym znanym strażakom komendantem został Kazimierz Zielonka. Początkowo należało tej jednostki kilku strażaków. W miarę upływu czasu ich liczba powiększała się. Początkowo też wyposażenie OSP było bardzo skromne – dysponowano ręczną sikawką i kilkoma mundurami. Ze względu na ciasną zabudowę miasteczka, OSP zobowiązana była do okresowych przeglądów przewodów kominowych, obejść gospodarskich, czuwania nad ogólnym porządkiem, zabezpieczającym przed zagrożeniami, żywiołami ognia i wody.

Do 1948 roku siedzibą straży był wówczas budynek Kółka Rolniczego przy rynku, (obecne miejsce piekarni, apteki). Po 1948 r. OSP miała siedzibę w budynku położonym obok obecnego Ośrodka Zdrowia w Jaśliskach. Po wyzwoleniu i po wybudowaniu Domu Ludowego z pomieszczeniem na remizę, OSP otrzymała nowe lokum w około 1990 roku.

W 1948 roku przydzielono jednostce motopompę, a rok później samochód bojowy. W późniejszych latach użytkowano kolejne samochody, po wyeksploatowaniu poprzednich. Bywały lata, w których nie posiadano samochodu, a motopompę wożono wozem konnym.

22 czerwca 1992 Ochotnicza Straż Pożarna w Jaśliskach, uroczyście obchodziła 100-lecie swego istnienia. Z tej okazji OSP w Jaśliskach otrzymała sztandar ufundowany przez miejscowe społeczeństwo. Poświęcenia sztandaru dokonał ks. Jan Baran – ówczesny proboszcz Parafii Jaśliska. 26 sierpnia 2012 r. OSP Jaśliska obchodziła 120-lecie, a OSP Posada Jaśliska 65–lecie.

Sprzęt i wyposażenie OSP Jaśliska i OSP Posada Jaśliska

Do 2011 r. OSP Jaśliska dysponowała samochodem Żuk, a OSP Posada Jaśliska samochodem Star 266. W 2011 r. OSP Jaśliska pozyskała z KM PSP w Krośnie samochód Star 266, który zastąpił Żuka. W kolejnych latach druhowie pozyskali na rzecz OSP Jaśliska Forda Transita z KM PSP w Krośnie.

W 2013 r. OSP Jaśliska ze środków własnych i dotacji unijnej zakupiła trzy nowe lekkie quady.

W 2016 r. Gmina Jaśliska zakupiła Stara 244 z 1984 r. 

W 2017 r. zakończono rozbudowę remizy o drugi boks garażowy, co umożliwiło przeparkowanie Forda Transita z garażu blaszanego do remizy.

W 2017 r. nastąpił również niespodziewany zwrot akcji doposażania jednostki, ponieważ pojawiła się możliwość zakupu przez OSP Jaśliska nowego samochodu Iveco Daily, a to za sprawą dofinansowania MSWiA oraz Gminy Jaśliska, Starostwa Powiatowego w Krośnie i WFOŚiGW w Rzeszowie.

W momencie otrzymania Iveco Daily samochód Ford Transit OSP Jaśliska przekazała OSP Posada Jaśliska.

W 2020 r. pozyskano z zasobów Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej dla OSP Jaśliska trzy quady Arctic Cat i dwa motocykle, z czego udało się wyremontować 2 quady i 2 motocykle. Dla OSP Posada Jaśliska pozyskano wówczas 2 quady Polaris i 4 motocykle w tym dwa nie udało się do tej pory przywrócić do stanu używalności.

Z uwagi na nadwyżki pojazdów w OSP Jaśliska w 2020 r. sprzedano 2 lekkie quady i Stara 244.

– W latach 2011-2022 jednostki doposażyły się w bardzo liczny sprzęt. W OSP Jaśliska mamy już ten komfort, że sprzętowo spełniamy wymogi do wstąpienia do KSRG, o ile nie zabraknie nam ratowników. Zachęcamy osoby w każdym wieku do zasilenia szeregów ratowników bądź osób wspierających straż. Zapraszamy również do współpracy za zgodą rodziców dzieci i młodzież. – mówił dh Piotr Urban – Prezes Zarządu Oddziału Gmiennego ZOSP RP w Jaśliskach.

Uroczysty apel

Dowódcą uroczystości był mł. bryg. Krzysztof Szczęsny, na co dzień pracujący w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. Uroczystość na placu rozpoczęła się od złożenia meldunku o gotowości pododdziałów pożarniczych do rozpoczęcia uroczystego apelu. Meldunek odebrał Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie dh Józef Tucki, po czym nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt oraz odegranie hymnu państwowego.

W uroczystościach uczestniczyli m.in.: poseł Piotr Babinetz, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, prezes Zarządu WFOŚiGW w Rzeszowie Adam Skiba, st. bryg. Zbigniew Nowak – Komendant Miejski PSP w Krośnie, nadleśniczy Nadleśnictwa Dukla Zbigniew Żywiec, władze gminy Jaśliska z wójtem Adamem Dańczakiem i przewodniczącym Rady Gminy Dariuszem Puchalikiem. Spikerem był dh Roman Prugar. 

Wręczenie odznaczeń

Jednym z punktów uroczystości było wręczenie medali za zasługi i wkład pracy na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz odznaczeń za wzorową działalność, zaangażowanie i godną postawę społeczną.

Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” 

  • dh Robert Dyląg 
  • dh Roman Koperstyński 

Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”

  • dh Jan Murdzyk 
  • dh Jan Lorenc 

Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”

  • dh Krzysztof Krok 
  • dh Maciej Lorenc 

Odznakę „Strażak Wzorowy”

  • dh Rafał Majdosz 
  • dh Sławomir Bogacz 
  • dh Piotr Koperstyński 
  • dh Bogusław Janiszewski 
  • dh Przemysław Łątka

Odznaka Straży Pożarnej w Posadzie Jaśliskiej

  • dh Andrzej Janiszewski

Odznaki za wysługę lat

  • za 60 lat dh: Mezglewski Marian,
  • za 55 lat dh: Niziołek Ignacy, Koperstyński Stanisław, Madej Mieczysław,
  • za 50 lat dh: Puchalik Paweł, Koperstyński Roman,
  • za 45 lat dh: Lorenc Jan s. Tadeusza, Murdzyk Jan, Koperstyński Tadeusz, Bukowczyk Antonii, Szymczakowski Roman,
  • za 40 lat dh: Farbaniec Jan, Warchoł Jan, Lorenc Jan syn Pawła, Lorenc Józef, Gęborys Leszek, Krakowiecki Marek, Krakowiecki Wacław,
  • za 35 lat dh: Lorenc Antonii, Zięba Janusz, Kostycz Krzysztof, Patlewicz Marian,
  • za 30 lat dh: Mezglewski Ryszard, Niziołek Jan syn Mieczysława, Niziołek Jan syn Stanisława, Orliński Tadeusz, Krężel Józef, Dyląg Robert,
  • za 25 lat dh: Orliński Aleksander, Bogacz Sławomir, Tomasz Kuśnierz, Janiszewski Andrzej, Madej Michał,
  • za 20 lat dh: Gwiżdż Bogdan, Lorenc Maciej, Krok Krzysztof
  • za 15 lat dh: Łątka Krzysztof, Zawada Krystian,
  • za 10 lat dh: Urban Piotr, Orliński Grzegorz, Majdosz Rafał, Magierowski Jerzy, Krok Sebastian, Koperstyński Piotr, Długosz Waldemar, Kondziołka Edward, Mezglewski Marek, Janiszewski Bogusław, Łątka Przemysław, Farbaniec Marcin, Marczak Rafał,
  • za 5 lat dh: Janiszewska Joanna, Łątka Arkadiusz, Kurasz Paweł.

 

Krosno112.pl

Zdjęcia: Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Jaśliskach

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejny projekt POK z dofinansowaniem ministerialnym
Następny artykułZamość: Mistrzostwa w strzelaniu z broni sportowej