A A+ A++

We wtorek pod kreską znalazły się notowania większości spółek z GPW, a na szczególną uwagę zasługiwała słabość największych banków. Paliwa do wzrostów nie wyczerpały będące na fali firmy biotechnologiczne, akcjonariusze JSW zgodzili się na brak dywidendy, a kurs KGHM tracił 7. sesję z rzędu.

JSW bez dywidendy, słabość banków i spadki na warszawskiej giełdzie
JSW bez dywidendy, słabość banków i spadki na warszawskiej giełdzie
fot. REUTERS/Peter Andrews / / FORUM

Po poniedziałku, podczas którego indeksy warszawskiej giełdy wybroniły niewielkie zyski, wtorkowa sesja na GPW upłynęła znów pod znakiem podaży. WIG20 znalazł się najniżej od ponad miesiąca, zaliczając spadek o 1,46% i zakończył dzień na poziomie 2 445,06 punktów.

Jeszcze większe straty od graczy wagi ciężkiej odnotowały średnie spółki. MWIG40 stracił we wtorek 1,61%. SWIG80 spadł o 0,87%. Szeroki indeks warszawskiej giełdy, WIG, zakończył sesję przeceną o 1,37%.

Obroty na polskim rynku akcji sięgnęły 977 mln zł, z czego 793 mln zł dotyczyło spółek z indeksu WIG20.

WIG20 – ostatnie 3 miesiące (Bankier.pl)

“Nie jest to najlepsza sesja, wpisuje się w ostatnią słabość krajowego rynku. Na ten moment wydaje mi się, że dzisiaj jesteśmy jednym z najsłabszych indeksów w Europie. Nie było żadnych wielkich publikacji” – powiedział PAP Biznes Konrad Ryczko, analityk i makler DM BOŚ.

Odczyty ekonomiczne i światowe giełdy

Główny Urząd Statystyczny poinformował we wtorek, że bezrobocie w Polsce spadło do najniższego poziomu od 34 lat. Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w czerwcu 4,9% w porównaniu do 5% odnotowanych w maju. 

Węgierski bank centralny obniżył stopy procentowe o 25 p.b. i zapowiada dalsze cięcia. Referencyjna stopa spadła do 6,75% i wciąż pozostaje wyższa niż w Polsce. Zgodnie z czerwcowym odczytem inflacja na Węgrzech wynosi obecnie 3,7%.

Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe o 25 punktów bazowych we wrześniu – uważa 82 ze 100 ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera w dniach 17-23 lipca. 70 respondentów spodziewa się również drugiej obniżki o tyle samo p.b. w grudniu.

Amerykańskie giełdy, na których startuje sezon wynikowy, rozpoczęły wtorkową sesję od wzrostów. O godzinie 17:30 indeksy Nasdaq100 i S&P500 zyskiwały odpowiednio 0,31% i 0,33%. Niemiecki DAX rósł w tym czasie o 0,74%, podczas gdy francuski CAC40 tracił o 0,34%.

Nieudaną sesję miały za chińskie giełdy, reagujące na zakończone właśnie plenum KPCHL, które nie przyniosło oczekiwanych recept na uzdrowienie gospodarki. Indeksy CSI300 i Hang Seng straciły 2,14% i 0,94%, notując najgorszy dzień od pół roku. 

Wtorek wśród spółek z GPW

Dzień pod kreską zakończyły niemal wszystkie blue chipy warszawskiej giełdy za wyjątkiem Allegro (+0,85%) i PZU (0%). Gigant e-commerce poinformował w poniedziałek, że liczba aktywnych użytkowników jego usługi Allegro Pay przekroczyła 2 mln osób.

Największa przecena dotknęła notowania Pepco (-4,58%). Niewiele ustępowało mu JSW (-3,83%), którego walne zgromadzenie akcjonariuszy poparło decyzję o niewypłacaniu dywidendy i udzieliło absolutorium członkom zarządu z wykonania obowiązków w 2023 roku. 

Wśród najmocniej przecenionych spółek z WIG20 znalazły się największe polskie banki na czele z mBankier (-2,60%), PKO BP (-2,30%) i Aliorem (-2,27%). Po zakończeniu sesji swoje wyniki za II kwartał przedstawi Santander (-1,21%)

 Akcjonariusze PKO BP kontynuowali walne zgromadzenie, podczas którego udzielili absolutorium za 2023 r. dwóm członkom zarządu i nie podjęli decyzji w sprawie ośmiu.

W swoim komentarzu dla PAP Konrad Ryczko wskazywał, że za wyprzedażą na akcjach banków mogły stać zagraniczne podmioty, traktujące je jako platformę do inwestowania w naszym kraju, ponieważ europejski sektor bankowy rósł.

Notowania KGHM (-2,43%) zaliczyły spadek na 7. sesji z rzędu. Ceny miedzi utrzymują się w pobliżu najniższych poziomów od kwietnia, a opublikowane w poniedziałek wyniki sprzedaży za czerwiec rozczarowały inwestorów. 

Wśród najlepiej radzących sobie spółek z GPW kolejny dzień z rzędu znajdowały się spółki biotechnologiczne. We wtorek na warszawskiej giełdzie najmocniej zyskały notowania Medinice (+19,17%) – firmy dostarczającej rozwiązania w zakresie kardiologii. 

Mocno drożały również walory NanoGroup (+17,46%), lidera poniedziałkowej sesji, którego akcje zyskały na otwarciu tygodnia 35,20%. Po szalonym rajdzie z ostatnich dni 6,55% oddały akcje Pure Biologics. W poniedziałek notowania spółki zyskały prawie 30%. 

W ujęciu sektorowym najsilniejszymi indeksami branżowymi GPW były we wtorek WIG-Spożywczy (+0,79%) i WIG-Media (+0,23%). Po przeciwnej stronie rankingu ustawiły się WIG-Górnictwo (-2,55%) i WIG-Odzież (-2,35%). 

Oprac. MM

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKSeF ciągle się zmienia. Firmy ponoszą wydatki. Czy rozliczą je w kosztach?
Następny artykułNowy Żmigród: przy drodze wojewódzkiej powstanie zatoka do kontroli pojazdów