A A+ A++

Tabletki z jodkiem potasu zostały przekazane przez wojewodę już do wszystkich gmin w powiecie kłodzkim. To na wypadek skażenia radiacyjnego, które może być efektem wojny w Ukrainie. Jak na razie wszyscy uspokajają podkreślając, że to prewencja i uruchomione przewidziane prawem procedury.

W piątek 7 października br., w Starostwie Powiatowym w Kłodzku odbyło się spotkanie zarządów kryzysowych wszystkich 14. gmin powiatu kłodzkiego w sprawie dystrybucji jodku potasu oraz wskazania do kontroli przez Państwową Straż Pożarną miejsc, które mogą służyć jako schrony.

Z informacji, do których dotarliśmy wynika, że jodek potasu został już przekazany wszystkim gminom w powiecie kłodzkim. – Zasadą podstawową jest to, żeby samemu nie podejmować decyzji o przyjęciu dawki, tylko czekać na konkretne zalecenia związane z ewentualnym zagrożeniem oraz to, że dystrybucja będzie szła przez gminy i to one ustalą to, gdzie i w jakich miejscach odbędzie się dystrybucja jodku potasu – mówi w rozmowie z naszym portalem starosta kłodzki, Maciej Awiżeń. – Drugą zasadą jest to, że jodek potasu otrzyma każdy pełnoletni obywatel, który zgłosi się do takiego punktu i otrzyma ten lek bez weryfikacji. Na ten moment na terenie powiatu będą funkcjonowały 184 punkty zaopatrzenia, ale przypuszczalnie będzie trzeba zorganizować ich więcej, żeby dystrybucja przebiegała sprawniej – dodaje starosta.

Informacja o potrzebie przyjęcia dawki będzie przekazywana z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przez komunikaty na aplikacjach, ale rozważane jest także uruchomienie alarmów dźwiękowych w gminach w powiecie kłodzkim. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że wojewoda będzie doposażał wskazane przez gminy miejsca, które będą służyć jako schrony. Każda gmina powinna mieć w swoich zasobach określona ilość łóżek na wypadek takich katastrof jak powódź czy pożar, ale tutaj zapewne chodzi o wskazanie i weryfikację miejsc, które mogłyby służyć również jako schrony podczas ataku bombowego lub przejściu radioaktywnej chmury. Na liście doposażenia, o którym mowa, są m.in. koce, śpiwory i szczoteczki do zębów.

Pierwszą gminą w powiecie kłodzkim, która zamieściła już 6 października br. informację o miejscach i sposobach dystrybucji jodku potasu jest gmina Szczytna: – W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej do gmin przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. W chwili obecnej takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana(…) odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego mieszkańca objętego profilaktyką. (…) Tabletki będą wydawane tylko i wyłącznie w razie zagrożenia radiacyjnego na polecenie Wojewody lub Prezesa Rady Ministrów. Zgodnie z rekomendacją Ministra Zdrowia, preparat jodowy otrzymują wszystkie osoby do 60. roku życia – można przeczytać w komunikacie na stronie internetowej gminy Szczytna.

Urzędnicy zalecają ostrożność w przyjmowaniu jodku potasu na własną rękę i podkreślając prewencyjny charakter działań. O to samo apeluje starosta Maciej Awiżeń: – Nie chcemy ludzi straszyć, bo nic się takiego na razie nie dzieje. Przygotowujemy się na wszelki wypadek i to są normalne działania państwa jako instytucji podczas potencjalnego zagrożenia – podkreśla starosta powiatu kłodzkiego.

W gminie Szczytna zostało wyznaczonych osiem punktów w mieście i siedem punktów w gminie, w których dystrybuowany będzie jodek potasu na wypadek zagrożenia radiacyjnego. Szczegółową informację o tym, gdzie mieszkańcy otrzymają dawkę jodu można znaleźć TUTAJ. W pozostałych gminach również wskazano już miejsca dystrybucji – będą to przede wszystkim szkoły, domy kultury czy biblioteki. Informacje zamieszczane są na stronach internetowych gmin.

Zgodnie z rekomendacją Ministerstwa Zdrowia, preparat jodowy otrzymają wszystkie osoby do 60 roku życia. Jodek potasu dostępny jest również odpłatnie w 51 aptekach zlokalizowanych w powiecie kłodzkim i wydawany tylko i wyłącznie na podstawie recepty od lekarza.

Maciej Sergel

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDebiut Polek bez Świątek. One mają ją zastąpić
Następny artykułMniejszość niemiecka poprosiła pierwszą damę o wsparcie. Bez odpowiedzi