A A+ A++

rozwiń

Jodek potasu jest w ostatnim czasie jednym z najbardziej poszukiwanych leków w aptekach. Można to tłumaczyć niepokojami wynikającymi z sytuacji za naszą wschodnią granicą i obawami, czy w związku z rosyjską inwazją w Ukrainie nie dojdzie na przykład do jakiejś awarii w ukraińskiej elektrowni atomowej, co mogłoby doprowadzić do skażenia promieniotwórczego, które z kolei mogłoby zagrozić zdrowiu Polaków. Odpowiedzialne za monitoring promieniowania służby zapewniają, że poziom promieniowania w Polsce pozostaje na bezpiecznym, dopuszczalnym poziomie i nie ma żadnych alarmujących sygnałów, by miało się to zmienić. Jednocześnie służby państwowe i administracja informują, że mamy zgromadzoną wystarczającą ilość tabletek z jodkiem potasu i w wypadku, gdyby zaistniała taka konieczność, tabletki te będą rozdawane mieszkańcom.

Wiele osób jednak szuka w aptekach tabletek z jodkiem potasu albo płynu Lugola – oba preparaty zawierają bezpieczny jod, który ma działanie chroniące tarczycę, ale jest zalecany przez specjalistów wyłącznie w wypadku, kiedy dochodzi do skażenia promieniotwórczego. W innych sytuacjach – a zwłaszcza kiedy nie mamy do czynienia z podwyższonym poziomem promieniowania radioaktywnego – przyjmowanie jodku potasu może być szkodliwe.

Ostrzega o tym Naczelna Izba Aptekarska. Informuje również, do czego służy jodek potasu, jak działa, kiedy należy go przyjmować, czy można przedawkować jodek potasu i jakie mogą być działania niepożądane po zażyciu tabletki z jodkiem potasu.

KIEDY STOSUJE SIĘ JODEK POTASU?

W przypadku awarii elektrowni atomowej i uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu konieczne jest podanie osobom, przebywającym na zagrożonym terenie, tabletki zawierającej wysokie stężenie stabilnego jodu – pisze Naczelna Izba Aptekarska w opublikowanym w mediach społecznościowych poradniku. Bardzo ważne! Jodku potasu nie można przyjmować profilaktycznie i na własną rękę – dodaje we wpisie na Twitterze.


czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo roku sepsa zabija 11 milionów osób. Czym jest i jak wyglądają jej objawy?
Następny artykułPobili go za barwy klubowe. Po zatrzymaniu jednego z nich szybko złapano resztę