A A+ A++

W Bibliotece Centralnej odbędzie się panel dyskusyjny „Język końca świata” poświęcony ekopoetyce z udziałem Julii Fiedorczuk, Dyby Lach i Filipa Springera, twórców podcastu „Tak wiele zależy od czerwonej taczki”.

 
Wydarzenie, które odbywa się w ramach festiwalu literackiego Haczyk, zaplanowano na poniedziałek, 6 listopada. Rozpoczęcie o godzinie 18:00.

Julia Fiedorczuk – pisarka, poetka, tłumaczka i wykładowczyni Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Propagatorka ekokrytyki, w swojej twórczości wybija na pierwszy plan relacje między ludźmi a pozaludzką przyrodą i podkreśla światotwórczą siłę literatury. Autorka opowiadań, powieści, wierszy, esejów. Jest autorką programu Szkoły Ekopoetyki w Instytucie Reportażu. Jej teksty i przekłady ukazywały się między innymi w „Literaturze na świecie”, „Dwutygodniku”, „Tygodniku Powszechnym”, „Piśmie” i miesięczniku „Znak”. Jest felietonistką „Przekroju” oraz „Polityki”. Utwory Julii Fiedorczuk przetłumaczono na ponad 20 języków.

Dyba Lach – dokumentalistka, autorka transmedialna. Reżyseruje i koordynuje wydarzenia artystyczne, spektakle, koncerty, projekty kulturalne, filmy. Absolwentka PWSFTiT w Łodzi na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej oraz Fotografii Prasowej w Instytucie Dziennikarstwa UW. Współautorka książek fotograficznych: „Stigma”, nagrodzonej w konkursie International Photography Awards i wybranej publikacją roku 2014 w Konkursie im. Beaty Pawlak Fundacji Batorego oraz „Rewizje”, nominowanej do książki roku 2020 przez Aperture Foundantion i Paris Photo.

Filip Springer – pisarz i fotograf. Autor cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na chiński, angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest i Szkoły Ekopoetyki.

Rozmowę moderować będzie Jakub Kornhauser – poeta, eseista, tłumacz i literaturoznawca. Autor tomów poetyckich (za „Drożdżownię” otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej 2016), tomów esejów („Premie górskie najwyższej kategorii” uhonorowano Nagrodą Znaczenia 2021, wyróżnieniem w ramach Nagród Magellana i nominacją do Nagrody Literackiej Gdynia) oraz kilkunastu monografii poświęconych awangardzie. Felietonista „Czasu Kultury”, stały współpracownik „Miesięcznika Znak” i Magazynu „Wizje”. Dla portalu malopolskatogo.pl wytycza i opisuje trasy rowerowe i piesze.

Podczas spotkania zapewnione zostanie tłumaczenie na polski język migowy, pętla indukcyjną oraz dostępność architektoniczna.

Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
6 listopada, godzina 18:00

(żms)/MBP Gliwice
fot. materiały organizatora

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW lecie to urlopowy hit Polaków. Ale prawdziwy klimat można odkryć dopiero zimą
Następny artykułKort i place zabaw zamiast nowych lamp