A A+ A++

Kłodę bartną wiszącą przy siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego zasiedliła rodzina pszczela. Jest to związane z rozpoczętym okresem rojenia się pszczół, czyli naturalnym sposobem rozmnażania się rodziny pszczoły miodnej.

REKLAMA

Dostęp pożytków wiosną wpływa na zwiększenie się siły rodziny, przez co wchodzi ona w nastrój rojowy. Pszczoły zaczynają „hodować” młodą matkę, przestając zarazem zbierać nektar. Kiedy z tzw. matecznika wylęgnie się młoda matka, część rodziny ze starą matką oraz zapasem miodu opuszcza dotychczasowe miejsce i osiedla się w nowym.

Aż 1/3 pożywienia wymaga zapylania przez pszczołowate. I nie chodzi tu tylko o pszczołę miodną, ale o zdecydowaną większość pozostałych gatunków np.: trzmiele i pszczoły samotnice. W Polsce żyje ich 480 gatunków ale niemal połowa jest zagrożona wyginięciem. Niszczenie siedlisk, intensyfikacja rolnictwa, zanieczyszczenie środowiska przyczyniają się do zmniejszenia ich liczebności.

Stąd pomysł na tworzenie im odpowiednich siedlisk i schronień. Przy siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego uprawiane są rabaty i łąki kwiatowe z gatunkami miododajnymi. Umieszczono też specjalne domki dla owadów zapylających. Są to dwie barcie (kłody wiszące) dla pszczół miodnych i dwa domki naziemne dla pszczół samotnic.

Zdjęcia – Biebrzański Park Narodowy: 

Biebrzański Park Narodowy
opr. (orj)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułГУР: Россия в ближайшие часы готовит ядерные провокации на ЗАЭС
Następny artykułПарламент Польщі остаточно схвалив комісію з питань впливу РФ, рішення за президентом