- Akcja została zorganizowana w niedzielę, 23 maja w okolicach Kielc.
- Policjanci i leśnicy użyli w akcji drona, który skutecznie namierzył motocyklistów i quadowca.
- Policja będzie wykorzystywać drony coraz częściej – bo to legalne i łatwo ujawnić wykroczenia.
Drony są coraz chętniej wykorzystywane przez policję. Umożliwiają rejestrację wykroczeń w sposób znacznie łatwiejszy niż przy użyciu innych metod operacyjnych – na przykład mobilnych centrów monitoringu. W ostatnią niedzielę, 23 maja, kielecka policja, podczas akcji prowadzonej wspólnie z leśnikami użyła dronów do namierzenia motocyklistów jeżdżących nielegalnie po lasach nadleśnictw Kielce, Pińczów i Chmielnik.
Rezultatem trwającej kilka godzin akcji było zlokalizowanie pięciu motocyklistów i jednego quadowca, którzy zostali następnie zatrzymani przez patrole w nieoznakowanych samochodach. Motocykliści i quadowiec zostali ukarani mandatami za naruszenie art. 161 kodeksu wykroczeń, który dotyczy zakazu wjazdu do lasu bez zezwolenia.
Kielecka policja zapowiada, że podobne działania będą prowadzone cyklicznie. Jesteśmy pewni, że policja w innych częściach kraju także zdecyduje się wykorzystać drony do przeprowadzania podobnych operacji wspólnie z leśnikami. Choć użycie tej metody rejestracji wykroczeń to w polskiej policji nowość, funkcjonariusze już zachwyceni są jej skutecznością.
Dron może łatwo zarejestrować nieprawidłowe wyprzedzanie, niezatrzymanie się przed przejściem, na którym znajdował się pieszy, jazdę po obszarze wyłączonym z ruchu, czy przejazd na czerwonym świetle. Dzięki temu dron jest dla policjantów drogówki niemal idealnym narzędziem kontroli kierowców. Jak się okazuje, urządzenie to przydaje się także podczas działań na terenach leśnych.
Używanie dronów jako środków technicznych służących rejestracji obrazu, regulowane jest Ustawą o policji oraz Zarządzeniem nr 63 Komendanta Głównego Policji z dnia 7 października 2019 r. w sprawie szczegółowych zasad użytkowania bezzałogowych statków powietrznych w Policji (BSPP).
Policyjni operatorzy BSPP posiadają uprawnienia wpisane do świadectwa kwalifikacji, wydanego przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, zaś loty realizowane są w porozumieniu z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej na podstawie rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 2013 roku.
Nagrania z drona mogą być dowodem w sądzie. Dzieje się tak, kiedy kierujący nie przyznaje się do popełnionego wykroczenia. Loty policyjnych dronów można śledzić w aplikacji Droneradar.
Przeczytaj także: czy trzeba rejestrować crossa?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS