A A+ A++

Dobiegają końca prace przy budowie oddziału zakaźnego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy. Równolegle trwają zakupy wyposażenia medycznego. Jak zapowiada dyrektor Anna Płotnicka-Mieloch, jeszcze w tym roku oddział może przyjąć pierwszych pacjentów.

Według doktora Ryszarda Kępy, który w szpitalu zajmuje się pacjentami zarażonymi SARS-CoV-2, innymi wirusami i bakteriami, Legnica będzie mieć jeden z najnowocześniejszych oddziałów zakaźnych w Polsce, nie tylko mądrze zaprojektowany, ale też tworzony z wykorzystaniem najnowszych technologii. Do zaadaptowanego na ten cel tzw. “małego pawilonu”, gdzie wcześniej funkcjonowała onkologia, dobudowano osobny budynek pełniący funkcję izby przyjęć, z własnym podjazdem dla karetek. Do dyspozycji pacjentów będą 4 pokoje dwuosobowe, 4 pokoje jednoosobowe i 3 izolatki – wszystkie z własnymi węzłami sanitarnymi, urządzeniami do mycia oraz dezynfekcji kaczek czy basenów. System śluz umywalkowo-fartuchowych zminimalizuje ryzyko ‘wyniesienia” zakażenia na zewnątrz.

– Pandemia COVID-19 uświadomiła wszystkim, że oddziały zakaźne w takich jak nasz szpitalach są jak najbardziej potrzebne – mówi Anna Płotnicka-Mieloch, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. – W szczycie zakażeń mieliśmy dla zarażonych koronawirusem 150 łóżek. Na tamtym etapie został też utworzony szpital tymczasowy, w którym obsługiwaliśmy dziennie 80-100 pacjentów.

Choroby zakaźne – różne, nie tylko COVID-19 – będą coraz większym problemem, bo ludzie przestali się szczepić, a wirusy podlegają nieustannym mutacjom. Koronawirus SARS-CoV 2 zniknął wyłącznie z telewizyjnych pasków i szpalt gazet – nie z naszego życia. Aktualnie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy leży 9 pacjentów, u których zdiagnozowano COVID-19. Przebywają na oddziale wewnętrznym, co powoduje konieczność izolacji, wyłączenia części łóżek.

Budowa oddziału zakaźnego w Legnicy kosztuje ok. 12,5 mln zł, z czego 11,5 mln zł to środki unijne – dotacja z regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, Osi Priorytetowej 12 „REACT-EU/(EFRR). W listopadzie zakończą się prace budowlane, a w grudniu oddział będzie już służył chorym.

FOT. KRZYSZTOF MACIEjAK

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMontują w Nowym Sączu nowy, nowoczesny fotoradar
Następny artykułGmina Galewice: szkoła w Ostrówku zyska m.in. nowy wygląd