A A+ A++

Agencje kosmiczne chcą zachęcić startupy i młodych inżynierów do tworzenia projektów urządzeń, które w przyszłości będzie można wysłać na Księżyc lub obce planety, w celu ułatwienia ich badań lub eksploracji przy kolonizatorach. W świecie eksploracji przestrzeni kosmicznej pojawiają się też nowi gracze. Niedawno był to Izrael, a tym razem jest to Wielka Brytania.

Tamtejsza firma o nazwie Spacebit planuje wysłać na Srebrny Glob robo-pająka. Urządzenie jest już niemal gotowe i znajduje się w fazach końcowych testów. Asagumo, bo tak nazywa się łazik o nietypowym wyglądzie, ma masę 1,3 kilograma i jest zasilany energią słoneczną. Jego twórcy uważają, że eksploracja powierzchni Księżyca będzie znacznie prostsza, gdy łazik będzie wyposażony w nogi, a nie koła. W ten sposób może on dostać się do miejsc, które są niedostępne dla pojazdów kołowych.

No cóż, takie innowacyjne podejście do tematu jeszcze w tym roku zweryfikują ekstremalne warunki tego obiektu. Wówczas przekonamy się, czy Brytyjczycy mieli rację. Robot Asagumo uda się na Księżyc w trzecim kwartale bieżącego roku na szczycie rakiety Vulcan od United Launch Alliance.

Plan firmy Spacebit zakłada, że robo-pająk przemieści się 10 metrów od lądownika i prześle na Ziemię obraz w jakości HD 1080p i dane 3D z LiDAR-u i pokładowych czujników. Naukowcy pozyskają w ten sposób cenne informacje na temat powierzchni Księżyca. Celem jest przygotowanie się do misji z myślą o kosmicznym górnictwie.

Co ciekawe, Spacebit nie jest jedyną firmą, która w tym roku wyśle na Księżyc roboty. Kolejnym łazikiem będzie Peregrine CMU od firmy Astrobotic. Urządzenie wyląduje w obszarze Peregrine, który znajduje się w kraterze Lacus Mortis na południe od większego krateru Mare Frigoris, znajdującego się w pobliżu księżycowego bieguna północnego. Zadaniem lądownika i łazika będzie wykonanie podstawowych badań i pomiar … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo czeka Sielpię w 2021 roku? [WIDEO]
Następny artykułNetflix: Filmowe i serialowe premiery na 4 – 10 stycznia 2021: Nowości to m.in. pierwszy sezon serialu Lupin oraz Przeżyć Śmierć